World of things | Entitex

نوک اردکی ها چگونه زندگی میکنند و چه دشمنانی دارند؟

جزئیات آگهی

شرح
نوک‌اردکی یا ارنی ترنگ یا پلاتی‌پوس جانوری است پستاندار از رده پستانداران، خانواده نوک‌اردکیان که در جنوب خاوری استرالیا و جزیره تاسمانی در کنار نهرها و رودها، زندگی می‌کند. درازای این جانور از نوک تا دم به ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد. وزنش یک تا دو کیلوگرم است. بدنش پوشیده از موی کوتاه، نرم و قهوه‌ای رنگ است و دمی پهن دارد. منقارش پهن و به شکل منقار مرغابی است.بدن پلاتی پوس ها پوشیده از مو است .
پوست بدن آنها سه لایه است :
لایه اول: بدن جانور را گرم نگه می دارد
لایه دوم و سوم: از بدن پلاتی پوس در مقابل خطرات مختلف محافظت می کند. وزن هر پلاتی پوس بین 2/4 – 1 کیلوگرم است و به طور متوسط 12 سال عمر می کنند.
نوک منقار این جانور دارای عصبهای حساسی است که در یافتن غذا به جانور کمک می‌کند. غذای نوک‌اردکی کرم‌ها، حشره‌ها، نرم‌تنان،خرچنگ‌های ریز و بعضی دیگر از جانوران آبزی است. نوک‌اردکی بالغ دندان ندارد و غذایش را به کمک نوک سفت منقارش خرد می‌کند و می‌خورد.
نوک‌اردکی نر بزرگ‌تر از نوک‌اردکی ماده است و پاهای عقبی آن هر کدام یک خار دارند که به یک کیسه زهر متصل است. نوک‌اردکی ماده در بهار یک تا سه تخم می‌گذارد، قطر هر تخم ۲ سانتیمتر است و پوستی سفید و چرم مانند دارد.
حیوان ماده معمولاً ۷ تا ۱۰ روز روی تخم‌ها می‌خوابد. نوزاد نوک‌اردکی به کمک دندانی که در فک بالا دارد پوسته تخم را پاره می‌کند. برهنه و نابینا و ناتوان به دنیا می‌آید و سه سانتی متر طول دارد و از شیری که از سوراخهای شکم مادر تراوش می‌شود، تغذیه می‌کند.
چنگال های پاهای عقبی مجهز به زهری هستند که در صورت برخورد اثر دردناکی دارند. این حیوان مانند موش کور در تونل هایی که حفر میکند زندگی می کند با این تفاوت که یک سوی این تونل ها به آب منتهی می شود.دو یا سه تخم را در انتهای لانه می گذارد که چسبناک و نرم اند.
نوزادان پس از خروج از تخم با لیس زدن خز مادر شیری را که از آن تراوش می شود می خورند. این پلاتی پوس های جوان، کوچک و بی دفاع هستند و تا مدت ها نمی توانند به تنهایی زندگی کنند. پلاتی پوس ماده در چهار، پنج ماه ابتدایی، غذای لازم برای بچه ها تأمین می کند. پس از گذشت این مدت، پلاتی پوس ها می توانند به تنهایی در آب رودخانه یا دریاچه شنا کرده غذای خود را تأمین کنند. البته با پایان دوره تغذیه توسط مادر، پلاتی پوس های بالغ دندان ندارند و از آرواره برای خرد کردن غذا استفاده می کنند.
البته پلاتی پوس ها آن چنان که به نظر می آیند ناز و معصوم نیستند؛ پلاتی پوس های نر با ضربات سهمگین پا، زهر مهلکی وارد بدن مهاجم می کنند که در عرض چند دقیقه اثر می کند! زهری که می تواند یک سگ معمولی را بکشد و هفته ها درد برای یک انسان به همراه داشته باشد!
پلاتیپوس چشمانی تیزبین دارد، اما آنها را فقط وقتی در خشکی یا روی آب است باز می‌کند. این جانور در زیر آب به حس لامسه‌اش یا حس ویژه‌ای که به کمک آن پالس‌های ضعیف ‌الکتریکی ساطع شده از صید را ردیابی می‌کند اتکا دارد.

دشمن آنها 
بزرگ ترین دشمنان این جانور عبارتند از مار، موش صحرایی و روباه است.
 
 
لینک منبع

اطلاعات صاحب آگهی

Administrator entitex
کاربر سایت از تاریخ 17 خرداد 1395
اطلاعات شخصی
تلفن
به متن آگهی مراجعه شود
کشور
ایران
ایمیل