8 نکته حیاتی در نگهداری خودروهای مجهز به توربوشارژ

شرح
توربو‌شارژ در شرایط تحت بار در دور نزدیک به 200 هزار دور در دقیقه کار می‌کند که برای کارکرد در این شرایط، مجهز به سیستم روان‌کاری تحت فشار و خنک‌کاری است. به خاطر سرعت بسیار بالای پره‌های توربین و پمپ سیستم توربو و حساسیت یاتاقان‌های پرخوران (برای جلوگیری از آسیب به موتور و افزایش طول عمر آن) نکات زیر باید مورد توجه ویژه قرار گیرد:
1. هرگونه نشتی آب و یا روغن از موتور باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و در صورت مشاهده به سرعت برای رفع آن اقدام شود.
2. نشتی هوا از لوله‌های هوای پرفشار و اینترکولر باعث افت توان و افزایش مصرف سوخت و افزایش احتمال آسیب به موتور می‌شود. بنابراین باید از محکم بودن بست‌های اتصالات مسیر هوا و عدم آسیب دیدگی لوله‌ها اطمینان حاصل شود.
3. با توجه به حساسیت پره‌های توربوشارژ به ذرات خارجی به دلیل سرعت زیاد، فیلتر هوا باید به موقع و مطابق سرویس‌ها تعویض شود. در صورتی که خودرو در مناطق دارای گرد و غبار بیش از حد مجاز مورد استفاده قرار می‌گیرد، تعویض فیلتر هوا باید با فواصل زمانی کوتاه‌تر صورت پذیرد. در خصوص فیلتر روغن و روغن نیز همین ملاحظات باید در نظر گرفته شود.
4. با توجه به دور بسیار بالای توربو‌شارژ، هنگامی که اتصالات لوله‌های متصل به مسیر هوای توربوشارژ باز باشد، هرگز موتور را روشن نکنید. از دست‌کاری پره‌های توربوشارژ و یا وارد کردن فشار و ضربه بپرهیزید.
5. اگر خودرو برای مدت بیش از یک روز متوقف بوده، بلافاصله پس از تعویض روغن یا فیلتر و در شرایطی که دمای موتور پایین است، فرصت دهید موتور حداقل 30 ثانیه در دور آرام کار کند.
6. در صورتی که دمای موتور بالاست یا پس از پیمایش مسافت طولانی در جاده با سرعت بالا و یا وارد آمدن فشار به موتور، قبل از خاموش کردن اجازه دهید به مدت 60 ثانیه موتور در دور آرام کار کند.
7. در صورت روشن شدن چراغ چک موتور (عیب موتور)، از پیمایش مسافت طولانی با خودرو در این وضعیت خودداری کنید.
8. سطح آب و روغن موتور را به صورت دوره‌ای مورد بررسی قرار دهید.
لینک منبع
  • 229 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co