4 مراحل پیاده سازی يک مزرعه پرورش ماهی

خلاصه
موفقیت آمیز بودن یک مزرعه پرورش ماهی بستگی به چگونگی مراحل ساخت و ساز و تکمیل آن بدون در نظر گرفتن اندازه مزرعه دارد. اگر همه چیز، از جمله زمان و بودجه بندی، آماده شده و به خوبی برنامه ریزی شده باشد، پول و زمان قابل توجه ای را می توان صرفه جویی کرد.
 
شرح
1. جزئیات طراحی پرورش ماهی
جزئیات طراحی و نقشه های فنی اولین گام بعد از تصمیم به ساخت یک مزرعه ماهی یا واحد تولیدی جدید میباشد. جزئیات نقشه های مهندسی مهم هستند و نمی تواند حذف شوند. مزایای یک طراحی قابل اعتماد بیشتر از هزینه های جزئیاتشان می باشد، که معمولا مقرون به صرفه است.

2. گرفتن مجوزهای احداث پرورش ماهی
گرفتن مجوزها نیز مهم است. بدون گرفتن مجوز های لازم ساخت و ساز نباید شروع گردد. از کشوری به کشور دیگر، یا حتی از منطقه ای به منطقه دیگر در همان کشور مجوز های مختلفی نیاز است. به ویژه در بسیاری از مناطق کوهستانی، که بخشی از مناطق حفاظت شده هستند یا پارک های ملی، گرفتن مجوز ممکن است پیچیده باشد.

3. ساخت و ساز مزرعه پرورش ماهی
مرحله سوم اجرای طرح ساخت و ساز است. با یک طراحی قابل اعتماد، نه تنها هزینه ها و برنامه ریزی بلکه انجام ساخت و ساز نیز راحت تر خواهد بود. توصیه می شود که آجر چینی و لوله کشی را با یک فرد ماهر قرار داد بسته شود. کار آنها از کیفیت بالای برخوردار خواهد بود. شیوه ها و راه های بسیار مختلفی برای ساخت مخازن و استخرهای بتنی و سازه های آبرسان و پسابشان وجود دارد.

مراحل اصلی در ساخت یک واحد جدید تولیدی یا مزرعه عبارتند از:
1. بناء یک اتاقک مستحکم برای انبار تجهیزات و مصالح ساخت و ساز  بعداً به عنوان انبار غذا و ابزار و تجهیزات بکار می رود.
2. پاکسازی گیاهان، از بین بردن اشیاء ، و همچنین برداشتن خاک سطحی که در آن کانالها، مخازن و استخر ها ساخته خواهند شد.
3. علامت گذاری ساختارهای طراحی شده با میخ ها
 4. ساخت و ساز کانالها، مخازن، فیلترها و بیوفیلترها ، و سپس نصب تجهیزات سیستم ها.
 
4. اجرای آزمایشی مزرعه پرورش ماهی
آخرین مرحله پیاده سازی مزرعه یا یک واحد تولید قزل آلا تست آزمایشی می باشد. تست آزمایشی چند روز قبل از شروع به تولید ماهی مهم است زیرا مشکلات و نقص های پنهان را مشخص می کند و اقدام به رفع آن می گردد. دوره آزمایشی همچنین برای مشاهده کیفیت و کمیت آب دریافت شده و تمرینی برای کنترل و مدیریت آب مفید می باشد.
 
نویسنده
حمیدرضا چگنی
لینک منبع
  • 353 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co