نکات فنی مهم در چاپ

شرح
گام اول:
برای طراحی فقط و فقط از مانیتور معمولی (CRT) استفاده نمایید. به هیچ وجه، کامپیوتر طراحی خود را به LCD یا LED متصل نکنید. زیرا رنگ ها در LCD و LED بسیار روشن و غیر طبیعی نمایش داده می شود و با کار چاپی نهایی متفاوت خواهد شد.
نکته مهم: بدلیل تفاوت سیستم خروجی رنگ در پرینترهای جوهر افشان و و دستگاه های چاپ دیجیتال با ماشین چاپ افست، مطمئن باشید که هیچگاه نمونه چاپ افست نهایی با پرینت ارائه شده از طرف شما به مشتری مطابقت نخواهد داشت.
فایل:
فایل ارسالی الزاماً باید تحت قالب فایل JPG با کیفیت حداقل ۸ ، مُد رنگی CMYK (حتی و کیفیت (Resolution) آن ۳۰۰ پیکسل بر اینچ باشد.
نکته مهم: بهتر است بدانید شما اگر با هدف افزایش کیفیت طرح فایل خود را با پسوند مثلاً TIF و با کیفیت مثلاً ۴۰۰ پیکسل بر اینچ ارسال کنید، نهایتاً این فایل در مراحل پیش از چاپ با پسوند JPG و کیفیت ۳۰۰ پیکسل بر اینچ ذخیره می شود! شما فقط با این کار باعث افزایش بی دلیل حجم فایل و دشواری در ارسال فایل از طریق اینترنت شده اید!!
ابعاد:
جهت جلوگیری از دفرمه شدن (تغییر شکل نامتعارف) طرح، ابعاد فایل خود را دقیقاً مطابق با ابعاد مندرج در جدول زیر مطابقت و سپس تنظیم نمایید.
نکته مهم: ابعاد متعارف چاپ با ابعاد استاندارد کاغذ متفاوت است.
نکات مهم راجع به طراحی کارت ویزیت:
۱ – نوشته های داخل طرح باید در کارت های معمولی حداقل ۳ میلیمتر، و در کارت های لمینیت حداقل ۶ میلیمتر، از طرفین فاصله داشته باشد. در غیر این صورت امکان از بین رفتن تمام یا قسمتی از آن در هنگام برش وجود دارد.
۲ – از قرار دادن هر نوع کادر در حاشیه طرح جداً خودداری نمایید. زیرا احتمال نامتقارن شدن کارت پس از برش وجود دارد.
۳ – برای جلوگیری از پشت زدن و کثیف شدن سطح کارت های دورو، طرح دو طرف آن را مشابه و با زمینه یکسان طراحی نمایید.
۴ – به علت مسایل فنی تولید، پشت کارت های دورو، در مقایسه با روی آن در شرایط متفاوتی چاپ می شود. بنابراین اگر در طراحی رنگ هر دو طرف یکسان در نظر گرفته شود، باز هم پس از چاپ مقداری با هم متفاوت خواهد بود. علی الخصوص در مورد رنگ های حساس.
۵ – برای کارت های لمینیت نیز به منظور جلوگیری از حباب زدن زیر روکش، از طراحی با زمینه تمپلات علی الخصوص رنگ های تیره مانند مشکی یا سورمه ای جداً بپرهیزید.
۶ – کارت های کتان به علت نوع مقوای به کار رفته در آن، برای طرح های تمپلات (زمینه یکدست رنگی) مناسب نیستند و احتمال برفکی شدن زمینه بسیار زیاد می باشد.
۷ – بهتر است فایل طرح کارت لمینیت را در ابعاد ۵٫۸ × ۹ طراحی نموده و مطابق آنچه در بند اول آمد، مندرجات مهم مانند آرم و متن را  ۶ میلیمتر از اطراف کارت فاصله دهید. (همانطور که در جدول فوق آمده ابعاد تحویلی حدود ۵٫۵ × ۸٫۵ می باشد.)
۸ – چون اصولاً نوشته هایی همچون آدرس، در کارت ویزیت بسیار کوچک هستند، برای جلوگیری از ناخوانایی، ترجیحاً رنگ آن را فقط از یک کانال رنگی مثلاً فقط مشکی انتخاب نمایید.
یادآوری مهم : به علت در کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی از انواع کارت با رنگ های متنوع، احتمال تغییر رنگ آن ها علی الخصوص رنگ های حساس ( آبی و سورمه ای، زرشکی و آلبالویی، خاکستری یا طوسی و مشکی)، وجود دارد. گفتنی است در صورت لزوم به استفاده از این رنگ ها، اکیداً توصیه می شود برای کمتر شدن نوسان رنگ، روشی که بعداً در بخش چاپ چهاررنگ گفته خواهد شد، را در طرح خود بکار ببرید.
نکته مهم در چاپ افست:
چاپ افست از قاعده محدوده رنگی CMYK تبعیت می کند. به همین دلیل برای چاپ به ازای هر کانال رنگی باید یک زینک تهیه شده، و با مرکبی به همان رنگ، عملیات چاپ انجام شود. پس برای یک کار تمام رنگی (چهاررنگ) به چهار زینک، و برای یک کار دو رنگ به دو زینک نیاز داریم. برای درک بهتر مفهوم کانال رنگی، در فتوشاپ پالت Channels را به دقت بررسی کنید:
چند نکته در طراحی کاتالوگ و بروشور:
 
۱ – اگر می خواهید یک کاتالوگ یا بروشور چند لتی چاپ کنید یعنی در میان آن خط تا زده شود، طبیعتاً فضای در دسترس روی آن به چند بخش تقسیم خواهد شد. پس لطفاً در فایل طرح پیش از آغاز طراحی بخش بندی دقیقی را طبق نقشه های ارائه شده روی سایت، انجام دهید.
۲ – متن ها، آرم ها و تصاویر مهم شما در هر بخش از طرح باید حداقل ۱ سانتیمتر از حاشیه چهار طرف فایل و همچنین از محل خط تای فرضی فاصله داشته باشد.
۳ – اگر قرار است بروشور یا کاتالوگ شما طرح چرم شود، از درج نوشته های خیلی ریز در طرح خودداری نمایید.
۴ – اگر قرار است بروشور یا کاتالوگ شما یووی موضعی شود، شما می بایست به غیر از فایل اصلی طراحی، یک فایل سیاه و سفید جداگانه بابت یووی موضعی ارسال نمایید. این فایل باید دقیقاً روی فایل اصلی قابل انطباق بوده و جاهایی که قرار است یووی موضعی بخورد کاملاً سیاه رنگ و جاهایی که نباید بخورد سفید رنگ باشد. دقت کنید که در این فایل از رنگ های دیگر مثل طوسی استفاده نشود.
۵ – اگر یک کاتالوگ چند صفحه ای چاپ می کنید، دقت کنید که شماره صفحات باید نسبت به هم قرینه باشد. پس به عنوان مثال شماره صفحات فرد را در سمت چپ و شماره صفحات زوج را در سمت راست قرار دهید. و یا این که شماره همه صفحات را در وسط قرار دهید.
چند نکته در طراحی سربرگ:
۱ – سربرگ باید در برگیرنده عناصر مهمی چون آرم و نشان، نام و زمینه فعالیت، محل درج تاریخ، شماره و پیوست، و نهایتاً آدرس و تلفن باشد. (در صورتی که یادداشت است شماره و پیوست حذف شده و کلمه یادداشت به طرح اضافه گردد.)
۲ – پیش از طراحی تصمیم بگیرید که سربرگ شما عمودی یا افقی است و محل چسب آن از کدام طرف خواهد بود.
۳ – برای چاپ سربرگ تک رنگ، به هیچ وجه از رنگ های ملایم مانند زرد لیمویی، زرد کاترپیلاری، سبز سدری، صورتی روشن، آبی فیروزه ای روشن و غیره استفاده نکنید.
۴ – قرار دادن ترام آرم در زمینه اصلی سربرگ کار بسیار اشتباهی است، چون در صورت گرفتن کپی از نامه، یا ارسال آن به وسیله فکس، متن موجود در آن کاملاً ناخوانا خواهد شد.
۵ – قراردادن هر نوع کادر در حاشیه سربرگ ممکن است طرح جذابی را در رایانه به شما نمایش دهد، ولی به دلیل وجود محدودیت های چاپ و برش و عدم امکان رعایت تقارن دقیق از طرفین کاغذ، از زیبایی سربرگ شما پس از چاپ به شدت کاسته خواهد شد.
 
لینک منبع
  • 433 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co