8 وسیله مرگبار در خانه برای گربه ها

خلاصه
گربه ها موجوداتی ذاتاً به غایت زیرک و باهوشند. این ساختار طبیعی گربه هاست . اما این هوش و ذکاوت این موجودات زیبا ، تا حدّی نیست که آنها را در مقابل تمام خطرات احتمالی پیش روی آنها در منزل ، مصون و ایمن نگه دارد. در زیر به برخی از محل ها و وسایل خطرناک برای گربه اشاره میکنم:
 
شرح
1. لبهء بالکن ها و پنجره ها
هر سال صدها و بلکه هزاران گربهء خانگی در سطح جهان ، جان خودشون رو به علت سقوط از پنجره ها و بالکنهای منازل آپارتمانی، از دست میدهند. گربه ها ذاتاً به نشستن در کنار پنجره ها و بالکن های منازل و مشاهدهء محیط پیرامون ، علاقه مندند. این نه تنها بد نیست بلکه امری بسیار خوب تلقّی میشه و به ارتقای وضعیت روحی گربه کمک میکنه ، اما تنها به شرطی که شما نکات ایمنی را رعایت کرده باشید. همیشه پنجره ها در منازل مرتفع را بسته یا درحالت توری قرار بدید . گربه مثل یک کودک نوپاست. از گربه انتظار نداشته باشید که با همان ادراک و اشراف شما ، به پنجره و محیط بیرون از پنجره نگاه کنه و درک کنه که پریدن از پنجره به بیرون، خطرناکه. یک پرش عمدی یا لغزش سهوی ، میتواند به مرگ گربه بیانجامد.

2. ماشین لباسشویی
این وسیلهء مدرن که امروزه بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ماست هم سالانه جان صدها گربه در سراسر جهان را میگیره. نتیجهء یک تحقیقات انجام شده در ایالات متحده نشان داد که فقط دراین کشور ، سالانه ده ها گربه اشتباهاً در ماشین لباس شویی میماند و تعداد زیادی از آنها میمیرند و برخی که خوش شانس ترند برای تمام عمر شنوایی خود را از دست میدهند یا دچار ضایعات عمیق مغزی میشوند .علت اصلی این مسئله ، باز نگاه داشتن درب ماشین لباس شویی در زمان عدم استفاده از این دستگاهه. گربه ها ذاتاً علاقه به خوابیدن در محل های تنگ و تاریک دارند ، و چه جایی مطبوع تر از فضای داخلی یک ماشین لباس شویی ؟! صاحب حیوان هم لباس ها را در داخل ماشین قرار میدهد ، درب ماشین رو میبندد و ماشین رو روشن میکند. غافل از اینکه گربه از قبل درون ماشین لباس شویی بوده! متاسفانه این اتفاقیه که هر سال صدها بار درسرتاسر دنیا تکرار میشود. پس اگر در منزل گربه دارید ، همیشه حتی الامکان درب ماشین لباس شویی را بسته نگه دارید و قبل از روشن نمودن دستگاه ، داخل دستگاه را چک کنید.

3. کاسهء توالت
این مورد به ویژه برای بچه گربه ها خطرناک است. متأسفانه طی این سالها موارد زیادی بوده که اطلاع دادند که بچه گربه شان وقتی درب سرویس بهداشتی باز بوده، بدون اطّلاع آنها ، وارد سرویس بهداشتی شده ، سپس وارد کاسهء توالت شده و نهایتاً داخل چاه توالت اُفتاده و یا سرش داخل چاه گیر کرده و خفه شده است. دقت داشته باشید که بچه گربه موجودی سرشار از انرژی ، کنجکاوی ، بازیگوشی و شیطنته. این بازیگوشی و کنجکاوی بچه گربه میتونه بعضاً براش خطر آفرین باشه. پس همیشه مراقب شرایط محیطی و پیرامونی حیوان باشید.

4. یخچال و فریزر
گربه ها موجوداتی با IQ و هوش بسیار بالایی هستند و از این رو هر کسی که با گربه ها زندگی کرده باشد ، بی شک لمس کرده است. آنها میدانند و میفهمند که یخچال محل نگهداری غذا است . این باعث میشود که بسیاری از گربه ها به محض اینکه شما درب یخچال یا فریزرتون رو باز میکنید ، سریعاً داخل دستگاه میشینند و در جا میوه ای یا جایی در همان اطراف ، دنبال غذا میگردند. خب ، در ۹۹ درصد مواقع شما این رو میبینید و گربه رو سریعاً از یخچال خارج میکنید. اما در برخی از موارد متاسفانه پیش آمده که صاحب گربه که بعضاً نگاهش به قسمت پایینی یخچال یا فریزر نبوده و صرفاً برای برداشتن یک تکه مرغ یا ماهی ، درب فریزر رو باز کرده بوده ، متوجّه ورود گربه به داخل یخچال/فریزر نمیشود و درب دستگاه را میبندد درحالیکه حیوان داخل دستگاه مانده است . کم نبودند مواردی که بعد از هفت هشت ساعت ، متوجه عدم حضور گربه شان در منزل شدند و متاسفانه بعداً جسد گربه را داخل فریزر یا یخچال پیدا کردند .پس لطفاً همیشه مراقب این مورد هم باشید. اگرچه هر گربه خصوصیات اخلاقی خود رو دارد و ضرورتاً تمام گربه ها این رفتار رو از خود بروز نمیدهند.

5. تردیمیل
اگر در منزل از دستگاه تردمیل استفاده میکنید ، همیشه در زمان استفاده از دستگاه ، مراقب گربهء خود باشید. اگرچه اکثر گربه ها از تردمیل و صدای ناشی از حرکت شما بر روی دستگاه میترسند و سعی میکنند از دستگاه فرار کنند ، اما برخی از گربه ها نه تنها از تردمیل نمیترسند بلکه جذب دستگاه میشوند و دقیقاً در زمانی که شما روی دستگاه و درحال استفاده از تردیمیل هستید ، سعی میکنند به زیر دستگاه برند. دستگاهی که یک تسمهء گردان با سرعت بالا دارد و میتواند در یک چشم به هم زدن ، به گربه ای که زیر دستگاه قرار گرفته ، آسیب های جدّی وارد کند. پس حتماً قبل از روشن کردن دستگاه ، زیر دستگاه را چک کنید تا گربه در آن قسمت قرار نداشته باشد، و درزمان استفاده از دستگاه هم از نزدیک شدن گربه به تردمیل ، ممانعت کنید.

 6. کیسه های نایلونی رها شده در منزل
تقریباً همهء گربه ها عاشق جعبه ها و کیسه های نایلونی هستند و دوست دارند به نوعی خودشان را وارد جعبه یا کاسه کنند. شما بعد از یک خرید ، با تعدادی کیسه در دست، به منزل باز میگردید. ممکن است چند تا از کیسه ها در نقاطی از منزل رها شوند و شما فراموش کنید که آنها را جمع کنید. کیسه ها طبیعتاً نظر گربهء شما را جلب میکنند و گربه سعی میکند با آنها بازی کند. خب ، تا اینجای کار ، هیچ مشکلی وجود ندارد. مشکل آنجایی آغاز میشود که خیلی اوقات گربه (مخصوص پرشین ها که بدن و بافت متراکم تری دارند) درحال بازی با کیسه ، خودش را اشتباهاً درون کیسه ، گیر میندازد. این گیر کردن داخل کیسه ممکن است در ناحیهء گردن و حلقوم حیوان ، و در زمانی صورت بگیرد که گربه در مقابل چشمان شما نیست تا کمکش کنید. دراین حالت گربه میترسد و با تلاش برای رها کردن خودش ، کیسه را تنگ تر و فشرده تر دور گردن خودش میپیچد و متأسفانه خیلی سریع و خیلی راحت ، حیوان جان خودش رو از دست میدهد. این حادثه نیز به کرّات در منازل مختلف ، تکرار شده است.

7. اسباب بازی های ریز و کوچک
وقتی گفته میشود اسباب بازی های ریز و کوچک برای گربه خطرناکند ، منظور از اسباب بازی ،  صرفا اسباب بازی نیست ، بلکه منظور هر وسیله ای هست که گربه با آن بازی کند و سعی کند آن را داخل دهانش بگیرد. اینجا این اسباب بازی میتواند از یک گوش پاک کن گرفته تا در یک نوشابه باشد . دقیقاً مثل خردسالان که ما بهشون اجازه نمیدهیم هر چیزی را داخل دهانشان کنند تا مبادا آن شیء داخل گلویشان گیر کند ، در مورد گربه ها هم به همین گونه باید باشد. اسباب بازی هایی که از نظر اندازه و جثّه ، این قابلیت را دارند که داخل گلوی گربه گیر کنند و به خفگی حیوان بیانجامد ، نباید در دسترس حیوان قرار بگیرد. اندازهء اسباب بازی باید به حدّی باشد که گربه نتواند آن را کامل ، داخل دهانش قرار بده. متأسفانه در صورت گیر افتادن هر شیء یا وسیله ای داخل گلوی گربه، حیوان قبل ازاینکه شما فرصت رساندن او به دامپزشک را داشته باشید ، از بین خواهد رفت. پس مراقب این مسئله باشید.

8. سیم ها و پریزهای لخت یا دارای اتصالی
شما میدانید و آگاهید که دست زدن به سیم های لخت یا نیمه لخت برق ، و پریزهای دارای اتصالی ، امری بی نهایت خطرناک است. اما گربهء شما ( به ویژه بچه گربه ها که دنیایی از کنجکاوی و بازیگوشی هستند) بر این امر واقف نیستند. پس با هر شیء یا وسیله ای که شبیه طناب باشد ، با سرمستی بازی میکنند. طبیعتاً سیم های برقی خطرناک هم مُستثنی نیستند. اگر در منزل خود گربه دارید ، دقیقاً مثل افرادی که در منزل خود کودک نوپا و خردسال دارند ، باید به نکات ایمنی در موررد وسایل الکتریکی اهمیت دهید.
 
لینک منبع
  • 221 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co