7 ویژگی مهم پستانداران که تا کنون نمیدانستید.

شرح
پستانداران ازنظر شکل ظاهری ساختمان پاها به سه گروه تقسیم می شوند :
1. کف رو ( Plantigrade ) : این پستانداران در موقه راه رفتن تمام کف پا را بر روی زمین می گذارند. مانند انسان، خرس، رودک، حشره خور و خارپشت. پستانداران کف روپاهای نسبتا کوتاهی با پنج انگشت دارند که برای دویدن و جهیدن مناسب نمی باشند.

2. پنجه رو ( Digitigrade ) : این پستانداران بر روی انگشتان راه می روند. در این پستانداران پاشنه پا در موقع راه رفتن با زمین تماس ندارد، مانند سگ سانان و گربه سانان.

3. سم رو ( Unguligrade ) : این پستانداران بر روی سم که همان ناخن تغییر شکل یافته است راه میروند. برخی از آنها مانند اسب و گور فرد سم هستند یعنی در هر یک از پاها فقط یک انگشت دارند ولی برخی دیگر مانند آهو و گوزن زوج سم هستند و در هر پا دو انگشت دارند.
 
1. در بسیاری ازگونه های پستانداران استخوان های کف پا در موقع راه رفتن بر روی زمین قرار نمی گیرند بنابراین برای اندازه گیری کف پا داشتن اطلاعاتی در مورد شیوه راه رفتن حیوان و محل قرار گرفتن استخوان های کف پا ضروری است.

2. در مواقعی که از اندازه های حیوان جهت شناسایی استفاده می شود چون مبنای تشخیص، اندازه حیوان بالغ است بنابراین لازم است حیوانات بالغ از حیوانات جوان و نابالغ که اندازه های کوچکتری دارند، مشخص میگردند. در پستانداران وحشی طول کف پای عقب شاخص مناسبی برای تعیین رشد حیوان می باشد. این بدان علت است که رشد کف پا در حیوانات جوان سریع تر از رشد سایر اندام های بدن می باشد و نسبت به سن حیوان تغییرات کمی دارد.
 
3. مشخصات جمجمه، از قبیل نرم بودن استخوان ها و از بین رفتن مایع بین آنها، پیدایش دندان ها، اعم از شیری و دائمی در تشخیص سن پستانداران نقش مهمی بر عهده دارند.
 
4. در پستانداران وحشی ایران تورم غدد تناسلی در نرها نمیتواند تعیین کننده سن بلوغ باشد، چون جفت گیری این حیوانات فصلی است و پس از پایان جفت گیری غدد تناسلی به حالت اولیه بر میگردد.
 
5. در بسیاری از گونه ها مانند : جوندگان، خفاش ها و گوشت خواران معمولاً حیوانات جوان نسبت به حیوانات بالغ موهای نرم تر، رنگ خاکستری تر یا تیره تری دارند. این اختلاف رنگ در حیوانانی نظیر خرس قهوه ای و یا گرگ که در بسیاری از موارد بچه هایشان کاملاً تیره اند مشخص است.
 
6. پوشش بدن ( خز ) و رنگ آن نیز کمک موثری به شناسایی حیوان میکند. این پوشش ممکن است با سن، فصل وجنس( نر و ماده ) متفاوت باشد. در بسیاری از پستانداران به خصوص گوشت خواران پوشش زمستانهایی بسیار بلند و انبوه است. در گوزن زرد ایرانی موها در فصل زمستان بلند، خاکستری و در تابستان کوتاه و نارنجی متمایل به قرمز با خال های سفیداست. رنگ بعضی از گونه های پستانداران در فصل زمستان کاملاً سفید می شود. به عنوان مثال رنگ راسوهای مناطق سردسیر آذربایجان پوشش بدن این حیوان مجدداً به رنگ قهوه ای در می آید. تعداد کمی از پستانداران نیز دارای چند رنگ هستند، مانند موش سیاه که بعضی خاکستری و برخی دیگر سیاه رنگ اند. در برخی موارد به علت تغییرات ژنتیکی، رنگ دانه ها تشکیل نمی شود بنابراین رنگ حیوان کاملاًسفید  میگردد (مانند ببرسفید، موش خانگی سفید ) که به آن زال یا آلبینیسم ( Albinism ) میگویند. گاهی اوقات نیز به علت وجود رنگ دانه های سیاه رنگ حیوان کاملاً سیاه میگردد ( مانند پلنگ سیاه، روباه سیاه )که به آن ملانیسم( Melanism ) میگویند.
 
7. در اکثر پستانداران ایران تفاوت های ظاهری زیادی بین جنس نر و ماده وجود ندارد. ولی معمولاً جثه نرها از ماده ها بزرگ تر است ( در برخی از نهنگ ها و خفاش ها ماده ها از نرها بزرگ ترند ). در اکثر گونه های سم داران نیز ماده ها یا فاقد شاخ هستند و یا در مقایسه با نرها شاخ های کوتاه تری دارند.
 
زیستگاه
هر یک از پستانداران در محدوده های طبیعی مشخصی زندگی میکنند که به آنها زیستگاه می گویند. زیستگاه تامین کننده آب، غذا، پناهگاه و محل تولید مثل حیوان است.
هر زیستگاه شامل مجموعه ای از تیپ پوشش گیاهی، پستی و بلندی، نوع خاک، آب و هوا، میزان بارندگی، میزان نور، غذا و مناسبات بین آنهاست که باعث ایجاد شرایطی مناسبی برای زندگی جانوران می شود. بعضی از پستانداران که رژیم غذایی خاصی دارند فقط در ایستگاهی که آن نوع غذا یافت می شود زندگی می کنند. مثلاً سنجاب ایرانی که غذای اصلی اش دانه بلوط است در زیستگاه زاگرس که درختان بلوط وجود دارد زندگی میکند ولی برخی دیگر مانند شغال که از غذاهای متنوع گیاهی و جانوری استفاده می کند در اکثر زیستگاه ها مشاهده می شود.
 
 
لینک منبع
  • 247 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co