7 خصوصیات باور نکردنی سمندر آتشین

شرح
خصوصیات ظاهری سمندر آتشین
سر پهن ، طول سر با عرض آن تقریبا” برابر ، پوزه گرد . چشمها برجسته . بدن و دم قوی . اعضای حرکتی و انگشتان گرد . پوست دارای سوراخهای ریز و براق . دارای غدد پاروتوئید برخسته و دارای شیارهای عمودی در بدن . فاقد تاج پشتی اما دارای یک چین گلویی . جنس ها شبیه به هم اما جنس نر ناحیه کلواکی متورم تری دارد .

1. اندازه به میلی متر : طول کل بدن 190 ( دم 90) ماده ها بزرگتر از نرها هستند در جنوب اروپا تا 280 میلی متر نیز دیده شده است .
 
2. رنگ آمیزی : واضح و مشخص ، سیاه براق ، همراه با لکه هایی از زرد روشن ، نارنجی یا گاهی اوقات قرمز ، نمونه های نوار دار نیز وجود دارد . چشمها قهوه ای براق.
 
3. رفتار : زمین زی ، در مکانهای مرطوب ، سایه دار در گودال ها ، بوته های زیر درختان بزرگ و زمینهای جنگلی موجود در میان صخره ها زندگی می کند .بندرت وارد آب می شود و شناگر ضعیفی است . در شب یا بعد از بارندگی دیده می شود .
 
4. خواب زمستانی :  از مهر تا اسفند و یا حتی با توجه به شرایط فصلی طولانی تر است . در گودال ها ، علفهای زیر تنه پوسیده درختان و سنگها ، یا در بین صخره ها خواب زمستانی می کند. 
 
5. غذا : این سمندر قادر به تغذیه از جانوران کوچک و زنده ای همچون کرمها ، حشرات ، نرم تنان و سخت پوستان می باشد .
 
6.تولید مثل :جفت گیری از بهار تا تابستان و در خارج از آب صورت میگیرد . جنس ماده تقریبا” در هرفصلی عمدتا” تابستان ، با وارد شدن به آبهای کم عمق 10 تا 30 نوزاد دارای آبشش تولید می کند که 1.5 سانتی متر طول دارند . نوزادان در ماه چهارم دیگر دیسی پیدا کرده ، هنگامی که حدودا” به طول 5 سانتی متر رسیدند آب راترک میکنند. این سمندر در اسارت حدود 25 سال زندگی کرده است .
 
7. انتشار جغرافیایی : در تمام مرکز و جنوب اروپا ، از اسکاندیناوی تا اسپانیا و به طرف شرق تا کشورهای اروپای مرکزی ، همچنین وسوریه ، مصر ، مراکش و الجزایر .
 
لینک منبع
  • 268 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co