3 حیوانی که به زمان مرگ خود آگاهند.

خلاصه
بعضی از حیوانات از لحاظ روابط عاطفی مانند انسان ها هستند. مثلا در زمان مرگ عزیزان خود بسیار غمگین و ناراحت می شوند و با نزدیک شدن به زمان مرگ، حس هم دردی و ترحم نسبت به هم دارند، این یکی دیگر از خصایص عجیب دنیای حیوانات است.
شرح
1. شامپانزه
شامپانزه ها از نظر شباهت ازنزدیک ترین حیوانات به انسان ها هستند. چه از لحاظ تکاملی و چه از لحاظ فیزیکی و روان شناختی . شامپانزه ها موجودات بسیار عجیب و باهوشی هستند که حس ششم بسیار قوی در مورد زمان مرگ خود دارند. دانشمندان بسیاری در مورد رفتار این حیوان در زمان مرگ یکی از اعضای خانواده تحقیق کردند و مورد بررسی قرار دادند.دانشمندان با بررسی های بسیار به این نتیجه رسیدند که رفتار شامپانزه ها با حیوانی که درحال مرگ است متفاوت است.
برای مثال: در هنگام مرگ  به شامپانزه ای که به سن پیری رسیده و در حال مرگ است، توجه بیش تری میشود و اعضای گروه بسیار آرام و بی صدا در کنار وی زندگی میکنند.در ساعت های آخر زندگی او تمام اعضای خانواده اش روی یک سکویی نزدیک او جمع می شوند  و به آرامی پوست او را نوازش می کنند، و با او رفتار بسیار مهربان و دلسوزانه ای دارند.
جالب اینجاست که پس از آن که شامپانزه مرد، همه از او دور می شوند و تنها دخترش بر بالین مادرش تمام شب باقی میماند.و جالب تر آن که پس از گذشتن چند روز ازمرگ وی، شامپانزه های دیگر تا چند روز برروی آن سکو جست و خیز نمیکنند. و اما در مورد مرگ شامپانزه های کم سن وسال، مادر این کودکان تا چند روز حال و روز خوبی ندارند و پس از مرگ  شامپانزه کم سن و سال مادر تا چند روز جسد این کودک را با خود حمل می کند و پس از گذشتن چند روز آن را با افسردگی  رها می کند تا دیگران جسد نیمه باقی مانده را ببرند. در مورد شامپانزه ها روابط عاطفی بسیار قوی میان مادر و فرزند حکم فرماست.
 
2. قو
قو نیز از جمله حیوانی بسیار زیبا و دوست داشتنی است، که از لحاظ تک همسری خود سمبل وفاداری و عشق را به خود اختصاص داده اند. این جانور زیبا نیز از زمان مرگ خود آگاه است که این موضوع بسیار کم در جانوران دیگر دیده میشود. یکی از اشتباهات فاحش در میان عموم این است که: مردم بسیاری  غاز را با  قو اشتباه میگیرند.
در داستان های قدیمی آمده  که  قوی گنگ در طول عمر هیچ صدایی تولید نمی‌کند و تنها در نزدیکی لحظات مرگ، به گوشه‌ای دنج پناه برده و آوازی زیبا به عنوان اختتامیه عمر عاشقانه خود می‌خواند که با اتمام آواز جانش را از دست می‌دهد. در حالی که  قوها در زمان مرگ خود به محلی که یاد آور عشق برایشان است مراجعه می کنند و آوازی عاشقانه سر میدهند. البته ناگفته نماند بحث در مورد این که  قوها نیز مانند شامپانزه ها و فیل ها زمان مرگ خود را تشخیص می دهند هم چنان پا برجاست.

3. فیل
تحقیقات بسیاری در مورد فیل ها صورت گرفته و به این نتیجه رسیده اند که فیل ها به مرگ خود آگاه هستند، فیل ها در آخرین روزهای عمر خود با هم مهربان میشوند و روابط خوبی با هم دارند. این نکته نه فقط در مورد خانواده درجه یک بلکه بقیه فیل ها نسبت به فیلی که آخرین روزهای خود را سپری میکند بسیار ترحم میکنند و با حالتی از دلسوزی سعی میکنند نیازهایش را برطرف کنند.این فیل ها رفتاری مانند انسان ها دارند، در این زمان فیلی که در حال مرگ بود را مورد بررسی قرار دادند و مشاهده شد پنج خانواده از فیل ها به حالت پرستاری به فیلی که درحال مرگ بود سر می زدند و به او در زنده ماندن کمک می کردند.

 
 
نویسنده
شهرزاد فراهانی
لینک منبع
  • 237 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co