12 ویژگی حیوان شگفت آوری بنام مرغ کیوی

خلاصه
مرغ کیوی پرنده‌ای است که قادر به پرواز نیست و زیستگاه آن بوته زارها و علفزارهای نیوزلند است.با اینکه کشور نیوزلند پرنده های بومی کم نظیری دارد که تقریبا،فقط در این کشور یافت میشوند اما میتوان گفت که کیوی از همه معروفتر است و به عنوان سمبل(نماد) این کشور شناخته شده است.
شرح
1. مرغ كیوی از نظر جثه به اندازه‌ی یك مرغ رشد می‌كند.جثه‌ی نوع ماده‌ی این پرنده بزرگتر از نر است.

2. این پرنده دم ندارد و بال‌های ضعیفی دارد که به هیچ وجه مناسب پرواز نیست.با وجود ظاهر بی دست و پایش  میتواند به هنگام دویدن از انسان پیشی بگیرد.هوشیاری و پاهای سه انگشتی و سریع مرغ كیوی از عوامل بقاء این پرنده هستند.
 
3. این پرنده به جای پر،موهایی درشت و زبر دارد و بدن اش،ماده ای چرب برای حفاظت از این موها تولید میکند که بویی شبیه به بوی قارچ یا آمونیاک دارد و باعث میشود که مرغ کیوی طعمه شکارچیان شود.
 
4. مرغ کیوی پوزه ی درازی مانند زائده دارد که برای مکیدن حشرات و مواد غذایی دیگر مانند میوه ها استفاده میشود.
 
5. سوراخ‌های بینی مرغ كیوی در انتهای نوك بلند و باریك پایینی او قرار دارند. این پرنده با كمك حس بویایی عالی و نوك قابل انعطاف خود از كرم‌ها و حشرات تغذیه می‌كند.
 
6. مرغهای کیوی‌ معمولا خجالتی هستند و شب‌ها از لانه خود بیرون می‌آیند.آنها در اطراف منقار خود،موهایی همچون موی اطراف گونه و چانه گربه دارند.احتمالاً این موهای فوق العاده حساس، به پرنده کمک میکند تا مسیر خود را در شب پیدا کنند.
 
7. الگوی پرهای مرغ کیوی ، پوششی موثر است و به پرنده اجازه می دهد تا در تاریکی یا علفها و سرخسها ناپدید شود.
 
8. گونه‌های مختلف پرنده کیوی با توجه به محیط های مختلف زندگیشان، انواع پرهای متفاوتی دارند که عبارتند از: کیویخال‌دار بزرگ، کیوی خال‌دار کوچک، کیوی قهوه‌ای اوکاریتو (رووی)، توکوئِکا، کیوی قهوه‌ای نورث آیلند (در نیوزلند.)
 
9. بهترین زمان تخم‌گذاری از اواخر زمستان تا تابستان است. پرنده‌ی نر لانه را در كنده‌های توخالی، زیر ریشه‌ی درختان، سوراخ‌های طبیعی و تونل‌های زیرزمینی می‌سازد. در بیشتر لانه‌ها یك یا دو عدد تخم وجود دارد. تخم‌ها صاف و به رنگ كرم یا سبز مایل به سفید هستند. در مقایسه با جثه‌ی پرنده‌ی ماده، تخم‌ مرغ كیوی تا حدودی بزرگتر از تخم سایر پرندگان است. یك تخم كیوی ممكن است وزنی در حدود یك چهارم وزن مادرش داشته باشد. پس از اینكه اولین تخم گذاشته شد، پرنده نر مسئولیت خوابیدن روی تخم‌ها و نگهداری از لانه را بر عهده می‌گیرد. 10. خوابیدن روی تخم در حدود یازده هفته طول می‌كشد اما اگر پرنده‌ی ماده تخم‌ دیگری بگذارد. پرنده‌ی نر باید زمان بیشتری را برای این كار صرف كند. به دلیل ترك نكردن لانه مگر در مواقع ضروری، ممكن است وزن پرنده‌ی نر به میزان یك سوم وزن اولیه‌اش افزایش پیدا كند.

11. مرغ كیوی جوان هنگام بیرون آمدن از تخم پرهایی زبر و بلند مانند پرنده‌های بالغ دارد.

12. والدین مرغ كیوی، جوجه‌ی جوان را تغذیه نمی‌كنند اما او به واسطه ذخیره‌ی فراوان محتویات نطفه در شكمش زنده می‌ماند. جوجه‌ی كیوی برای قوی شدن، شش تا ده روز در لانه می‌ماند و پس از آن همراه پرنده‌ی نر به جستجوی غذا می‌رود. این پرنده در حدود بیست سال عمر می‌كند.

 
نویسنده
رحیمه زرگر
لینک منبع
  • 354 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co