چگونه مارماهی الکتریکی برق تولید می کند؟

شرح
مارماهی های الکتریکی با وجود ظاهر مارپیچ شان در واقع مارماهی نیستند و در طبقه بندی علمی به کپور و گربه ماهی نزدیکتراند.نام این شکارچیان معروف آب های شیرین از بار الکتریکی زیادی که میتوانند تولید کنند گرفته شده است. آنها با استفاده از این بار الکتریکی شکار را بی حس می کنند و یا شکارچیان را از حمله منصرف میکنند.بدن مارماهی های الکتریکی حاوی اندام های الکتریکی ای است که حدود 6000 سلول تخصصی به نام الکتروسایت دارند. آنها مثل باتری های ریزی نیرو را ذخیره می کنند. موقعی که مارماهی الکتریکی مورد تهدید قرار می گیرد و یا به طعمه حمله می کند، این سلول ها به طور همزمان تخلیه می شوند و دست کم 600 ولت خارج می کنند.
مارماهی های الکتریکی در چشمه ها و تالاب های حوضه رودهای آمازون و اورینوکو در آمریکای جنوبی زندگی میکنند. آنها بیشتر از ماهی ها تغذیه می کنند اما از دوزیستان و حتی پرندگان و پستانداران کوچک هم به عنوان غذا استفاده می کنند. با وجود این که آبشش دارند ولی باید به  تناوب به سطح آب بیایند و هوا تنفس کنند. همچنین بینایی ضعیفی دارند اما می توانند بار (شارژ) سطح پایینی ساطع کنند که کمتر از 10 ولت است و از آن مانند رادار برای ردیابی و مکان یابی استفاده می کنند.
مارماهی الکتریکی می تواند ابعاد عظیمی پیدا کند و طول آن به بیش از 8 فوت (2.5 متر) و وزنش به 44 پوند (20 کیلوگرم) وزن برسد. آنها بدنهای استوانه ای شکل طویل و سر مسطحی دارند و به طور کلی رویشان به رنگ سبز تیره و یا مایل به خاکستری است و زیرشان رنگ مایل به زرد دارد.
مرگ و میر ناشی از مارماهی الکتریکی در انسان ها بسیار نادر است با این حال، چند شوک می تواند باعث بروز نارسایی تنفسی و یا قلبی در انسان شود. افرادی مشاهده شده اند که بعد از بی حسی ناشی از مارماهی الکتریکی در آب های کم عمق غرق شده اند.
 
مارماهی الکتریکی چگونه ولتاژ تولید می کند؟
آنجل کپوتی، رئیس بخش علوم اعصاب مؤسسه تحقیقات زیست شناسی کلمنت استبل در اروگوئه درباره این که مارماهی الکتریکی چگونه برق خارج می کند چنین توضیح می دهد:
مارماهی الکتریکی از طریق دستگاه عصبی بسیار تخصصی اش جریان بزرگ الکتریکی ای تولید می کند. سلول های دیسک شکل تولید کننده الکتریسته در داخل اندام الکتریکی تخصصی مارماهی الکتریکی قرار دارد و سیستم عصبی اش قابلیت همزمان کردن فعالیت این سلول های دیسک شکل را دارد. دستگاه عصبی این کار را از طریق یک هسته فرمان انجام می دهد که تصمیم میگیرد اندام الکتریکی تخصصی الکتریسیته ایجاد کند. هنگامی که هسته دستور صادر می کند، مجموعه پیچیده اعصاب اطمینان حاصل می کند که هزاران سلول یک باره فعال می شوند. در این روند اهمیتی ندارد که این سلول ها چه مقدار از هسته فرمان دوراند و همه با هم فعال می شوند.
 

 
لینک منبع
  • 170 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co