چگونه لاک پشت ها در زیر آب نفس می کشند؟

شرح
بسیاری از انواع لاک پشت ها تمام یا بخشی از دوران زندگی خود را در آب های شیرین سپری می کنند. بطورکلی لاک پشت ها جزو جانورانی محسوب می گردند که می توانند در باتلاق ها، آبگیرها و نهرها زندگی کنند و در مواقع تخم گذاری یا هرگاه که بخواهند خود را در معرض آفتاب قرار دهند، به خشکی می آیند.
لاک پشت ها دارای شش هستند و از راه هوا تنفس می کنند و مانند ماهی ها نیستند که قادر باشند اکسیژن را از آب جذب نمایند. به همین دلیل است که لاک پشت ها مجبورند قبل از اینکه به زیر آب فرو بروند، شش های خود را از هوا پُر کنند تا بتوانند در زیر آب بمانند. راستی، تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که لاک پشت ها زمانی که در زیر آب هستند چگونه نفس می کشند؟
نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ما انسان ها برای تنفس، فضایی را که میان دنده های قفسه  سینه مان وجود دارد بزرگتر می کنیم. اما لاک پشت ها نمی توانند چنین کاری را انجام دهند، زیرا دنده های آنها به پوسته یا همان لاک سفت و سختی که در پشت شان قرار دارد چسبیده است. بنابراین، لاک پشت ها برای نفس کشیدن شش های خود را به شیوه ی دیگری از هوا پر می کنند.
در داخل شکم هر لاک پشت، دو مجموعه از عضله ها قرار گرفته است. یکی از این دو مجموعه عضله، سایر اندام های بدن را از شش های لاک پشت جدا می سازد. سپس، دومین مجموعه از عضله ها، این اندام ها را به طرف شش های لاک پشت فشار می دهد و باعث خروج هوا از آنها می شود. لاک پشت هایی که در خشکی زندگی می کنند و همچنین لاک پشت هایی که معمولاً در آب به سر می برند، با هر نفسی که به این شکل می کشند، آن قدر هوا در شش های خود ذخیره می کنند که با استفاده از آن قادرند تا چند ساعت زیر آب بمانند.
بعضی از لاک پشت هایی که در آب های شیرین زندگی می کنند، می توانند بدون اینکه حتی یکبار به سطح آب بیایند، تا چندین روز متوالی در زیر آب بمانند. علت اینکه این نوع لاک پشت ها قادرند این همه مدت در زیر آب باقی بمانند، این است که هنگامی که در کف رودخانه یا دریا بدون حرکت می ایستند، اکسیژن چندان زیادی به مصرف نمی رسانند.
بعضی دیگر از انواع لاک پشت ها وجود دارند که در گلویشان یا حتی در دم خود، پوشش یا جداره مخصوصی دارند. دم این لاک پشت ها در حقیقت به صورت یک سوراخ است و این سوراخ، همان مجرایی است که مدفوع یا سایر مواد زائد بدن لاک پشت از آن خارج می گردند.
در این نوع از لاک پشت ها جداره یا پوشش مورد بحث قادر است اکسیژنی را که در آب رودخانه یا دریا وجود دارد، جذب نماید. جذب اکسیژن موجود در آب بوسیله جداره یا پوشش مورد بحث، درست به همان شیوه ای صورت میگیرد که گوش ماهی اکسیژن موجود در آب را جذب می کند.البته لازم به ذکر است که این نوع لاک پشت ها هر قدر هم که زیاد بتوانند در زیر آب باقی بمانند، بالاخره برای نفس کشیدن مجبورند به سطح آب بیایند.
 
 
نویسنده
سعید درودی
لینک منبع
  • 194 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co