چند گونه فیل در جهان زندگی میکند؟

خلاصه
فیل جانوری است بزرگ و عظیم‌الجثه که از سال‌های بسیار دور در کره زمین زندگی می کرده است. ازماموت‌های بسیار بزرگ در عصر قبل از یخبندان تا فیل‌های آسیایی و آفریقایی امروز این موجودات راه درازی را طی کرده‌اند. در دوران باستان از این جانوران برای مقاصد نظامی و به عنوان سواره‌نظام سنگین مورد استفاده قرار می گرفته است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با نکاتی در مورد این جانوران غول‌پیکر آشنا کنیم.
شرح
انواع فیل‌ها
 بر اساس نظرات کارشناسان و تقسیم‌ بندی‌های ژنتیکی در حال حاضر 3 گونه از فیل در دنیای امروز وجود دارد. این سه گونه عبارت‌اند از:
1. فیل آسیایی
2. فیل بیشه‌های آفریقا
3. فیل جنگلی آفریقا
 فیل آسیایی کوچک‌ترین فیل در میان فیل‌ها است که از گوش و خرطوم کوچک‌تری نیز برخوردار است. هر دو فیل آفریقایی به نسبت فیل آسیایی از گوش‌ها و جثه بزرگ‌تری برخوردار هستند و البته باید گفت که فیل جنگلی آفریقا در این میان بزرگ‌ترین گوش را دارد. فیل جنگلی آفریقایی نسبت به سایرین از عاج‌های بزرگ‌تری برخوردار است که در خطی مستقیم تر قرار دارد. متأسفانه هر سه این‌گونه‌ها در خطر انقراض هستند.

زندگی اجتماعی فیل ها
گله‌های فیل که شامل 10 فیل نر و تعداد متفاوتی فیل ماده است یکی از منسجم‌ترین گله‌ها در کل جوامع حیوانی در جهان است. در این گروه‌ها معمولاً فیل‌های ماده به یافتن غذا و مراقبت از بچه فیل‌ها می‌پردازند و تنها اگر بمیرند و یا توسط انسان به دام بیافتند از گروه جدا می‌شوند.گله  فیل ها در زمان حرکت با یکدیگر از طریق ایجاد امواج صوتی به وسیله پاهای خود در ارتباط هستند. این امواج توسط گوش انسان قابل شنیدن نیست. فیل‌های نوجوان در سن 12 سالگی از گروه جدا شده و در دسته فیل‌های نابالغ تا زمان رسیدن به بلوغ زندگی می‌کنند.

مرگ فیل ها
از این جهت می‌توان گفت که فیل‌ها زندگی بسیار شبیه به انسان دارند. زمانی که یکی از اعضای گروه فیل‌ها بیمار شود، سایر اعضای گله به او کمک کرده و برای او آب و غذا تهیه می‌کنند. پس از مرگ یکی از اعضای گله فیل‌های حاضر در آن دسته به شکل عجیبی آرام می‌شوند و برای مدتی در سکوت به راهپیمایی ادامه می‌دهند. به طور میانگین یک فیل بین 60 تا 80 سال عمر می‌کند و از این نظر نیز به انسان شبیه است. فیل‌ها پس از مرگ یکی از اعضاء گروه برای او قبری حفر کرده و او را دفن می‌کنند. اعضای سایر گله‌ها که از کنار مدفن فیلی عبور می‌کنند به نوعی به وی اداء احترام می‌کنند. حتی گزارش‌هایی از به خاک سپرده شدن انسان‌های مرده در بیابان توسط فیل‌ها موجود است.

فیل‌های منقرض‌شده
همان‌گونه که در ابتدای این مطلب عنوان شد در حال حاضر تنها 3 گونه از فیل‌ها در دنیا وجود دارند. اما در حدود 125 هزار سال قبل چیزی نزدیک به 40 گونه متفاوت از فیل‌ها در جهان زندگی می‌کردند. این‌گونه از فیل‌ها چیزی در حدود 4.5 متر قد و 14 متر طول داشتند. این فیل‌ها از موی بیشتری حتی در مقایسه با ماموت‌ها برخوردار بودند. آخرین نسل‌های این فیل‌ها در گروه‌هایی به دور از انسان تا 4000 سال قبل زندگی می‌کردند.

ساختار پاهای فیل
هر کدام از پاهای فیل 5 تن وزن دارد. در پاهای جلویی فیل آفریقایی 4 و یا 5 ناخن و در پای عقبی 3 ناخن وجود دارد. استخوان‌های موجود در پای فیل از جمله نیرومندترین استخوان‌ها در بین جانوران است که می‌تواند آن وزن زیاد را تحمل کند. در باغ‌وحش‌ها یک از مسائل مهم کمک به فیل‌ها برای راه رفتن بیشتر است تا استخوان‌ها و عضلات پاهای آنان تقویت ‌شده و ضعیف نشود.

دندان و عاج‌های فیل
همان‌گونه که انسان بدون دندان متولد می‌شود و در طول عمر خود ابتدا صاحب دندان‌های شیری شده و سپس دندان‌های دائمی آن رشد می‌کنند، فیل نیز از چنین روشی پیروی می‌کند. آن‌ها در ابتدا دارای عاج‌های شیری هستند که پس از مدتی افتاده و عاج‌های اصلی جایگزین آن می‌شوند. معمولاً هر فیل در طول زندگی خود 6 یا 7 بار دندان‌های خود را تعویض می‌کند و آن هم به دلیل استفاده بسیار زیاد از دندان است. فیل‌ها به طور متوسط در شبانه‌روز 2 تا 3 ساعت می‌خوابند و در طول روز چیزی در حدود 150 کیلوگرم غذا می‌خورند تا بتوانند پاسخ گوی نیازهای بدن بزرگ خود باشند.

هوش فیل ها
فیل‌ها از جمله باهوش‌ترین حیوانات موجود در جهان هستند. وزن مغز یک فیل در حدود 5 کیلوگرم است و از نظر پیچیدگی پس از مغز نهنگ‌ها پیچیده‌ترین مغز در بین جانوران است. مغز این حیوان از نظر واکنش به احساسات گوناگون بسیار پیشرفته است و بنا بر تحقیقات انجام‌شده مشخص شده است که در زمینه تعقیب چندین سوژه در یک فضای سه بعدی فیل بر انسان برتری دارد. درعین‌حال این جانور بسیار نوع ‌دوست نیز هست و به در موارد زیادی به سایر موجودات زنده نیز کمک کرده است.
 
لینک منبع
  • 670 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co