چرا شترمرغ ها نمی توانند پرواز کنند؟

شرح
وقتی که در سطح زمین هستیم، نیروی جاذبه را تا حدودی حس می کنیم؛ حالا اگر در هوا باشیم، این نیرو را بیش از پیش احساس می نماییم. علت این واقعیت آن است که هوا، هیچ گونه تکیه گاه یا نقطه ی اتکایی برای نگه داشتن وزن موجود زنده ندارد. فقط پرندگان کوچک می توانند با بر هم زدن بال هایشان پرواز کنند، زیرا پرندگان بزرگ برای پرواز کردن لازم است عضلات بسیار نیرومندی در ناحیه ی سینه داشته باشند. پرنده ی بزرگ جایی برای ساخته شدن چنین عضلات نیرومندی در بدنش ندارد و به همین علت است که پرندگان غول پیکر قادر به پرواز کردن نیستند. پرندگان غول پیکر عبارتند از: شترمرغ آسیایی، شترمرغ آمریکای جنوبی، شترمرغ استرالیایی و شترمرغ های دیگری که در سایر نقاط جهان به سر می برند.
همه ی این شترمرغ ها آنقدر سنگین هستند که قادر به پرواز کردن نمی باشند. در نتیجه، می توانیم بگوییم که هیچ پرنده ای نمی تواند هم غول پیکر باشد و هم قدرت پرواز داشته باشد.
شترمرغ بزرگترین پرنده ی زنده ی زمین است. بلندی قد شترمرغ بالغ، به حدود دو یا دو و نیم متر می رسد و وزن این پرنده ی غول پیکر نیز از هشتاد کیلو تا صد و پنجاه کیلو در نوسان است.پرندگان غول پیکری که قادر به پرواز کردن نیستند، این کمبود خود را با سرعت فوق العاده ای که در دویدن دارند، جبران می کنند. بعضی از جانوران شناسان عقیده دارند که شترمرغ سریع ترین دونده در میان پرندگان غول پیکر است.شترمرغ دارای یک جفت پای کشیده، ضخیم و نیرومند است و در بیابان قادر است حتی از اسب هم تندتر به تاخت و تاز بپردازد.
بعضی از جهانگردان گفته اند که شترمرغ هایی را مشاهده کرده اند که با سرعت تقریباً هشتاد کیلومتر در ساعت میدویدند. اما بسیاری از زیست شناسان و جانورشناسان عقیده دارند که حداکثر سرعت شترمرغ شصت کیلومتر در ساعت است، که البته این هم چندان کم نیست! جالب است بدانید فاصله ی میان دو پای این جانور هنگام دویدن، گاهی تا پانزده متر هم می رسد!
 
لینک منبع
  • 177 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co