چرا شاخ گوزن ها می افتد؟

شرح
اساس شناسایی گوزن ها، شاخ های آنها است. تقریباً تمام گوزن های نر شاخ دارند و در نوع کاریبو و گوزن شمالی، ماده ها نیز دارای شاخ میباشند. شاخ های گوزن مثل شاخ گاو توخالی نبوده و از فرمی با آرایش شش گوش تشکیل شده اند. در فصل بهار گوزن نر صاحب شاخ تازه شده و در زمستان آن را از دست می دهد. در برخی از انواع آنها، شاخ ها به صورت استخوان میله ای شکل می باشند و در بقیه ممکن است به ۱۱ شاخه در هر شاخ برسد.
شما می توانید سن گوزن را از روی تعداد شاخه های شاخ هایش تخمین بزنید، زیرا تعداد شاخ ها با افزایش سن گوزن تغییر می کند. به این ترتیب که در سال اول بر پیشانی گوزن دو شکل گره مانند ظاهر می شود که به آن شاخه اصلی گفته می شود و در طول زندگی گوزن باقی می ماند. شاخ ها در بهار از همین محل بیرون آمده و در تابستان رشد می کنند. در سال دوم یک شاخ میله ای از اینجا بیرون میاید و در سال سوم شاخه های فرعی ظاهر می شوند.
تا زمانی که شاخ ها در حال رشد می باشند، بوسیله پوسته ای حساس و نرم پوشیده می شوند. این پوسته توسط رگ های خونی، شاخ را تغذیه کرده و آنها را سخت و استخوانی می کند. زمانی که شاخ ها کاملاً رشد کردند، پس از ۲ ماه یا ۴ ماه جریان خون در اطراف ریشه آنها قطع شده و بنابراین پوشش شاخ خشک و پژمرده می شود تا سرانجام می افتد. معمولاً گوزن ها شاخ های خود را به درختان میسایند.
 
لینک منبع
  • 211 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co