ویژگی های جالب گاومیش آسیایی

شرح
 گاومیش آسیایی یا همان گاومیش آبی با نام علمی bubalus b bubalis متعلق به دسته پستانداران، زیر دسته سم داران، راسته سم شکافتگان، زیر راسته نشخوارکنندگان، خانواده بویده ، زیر خانواده bovidae  و شاخه bovini است. اهلی شدن گاومیش در طی ۵۰۰۰ سال پیش اتفاق افتاده است که در مقایسه با اهلی شدن گاوهای مناطق معتدل اروپا و گاوهای کوهان دار بومی آسیا که ۱۰۰۰۰ سال پیش اهلی شدند، می‌توان گفت دیرتر اهلی شده اند.
گاومیش نیز مانند گاو چهار معده‌ای و نشخوار کننده ‌است. ساختمان دستگاه گوارشی آن به جز در قسمت زبان و کبد به گاو شبیه‌ است. زبان گاومیش کوتاه‌تر و پهن‌تر و پرزهای روی زبان نیز کوتاه‌تر و نرم‌تر است در نتیجه زبان گاومیش هنگام لمس کردن صاف‌تر و نرم‌تر احساس می‌شود. با آنکه دستگاه گوارشی گاومیش و گاو تقریبا شبیه ‌است دستگاه گوارشی گاومیش از نظر فیزیولوژیکی کارآمدتر است زیرا حجم و چین خوردگی‌های آن بیشتر از گاو است.
 
انواع گاومیش آسیایی

گاومیش آسیایی به دو زیرگونه شامل :

1.گاومیش رودخانه‌ای

2.  گاومیش باتلاقی

 که از نظر مورفولوژی، ژنتیکی و نیز نوع بهره برداری با یکدیگر تفاوت دارند مورفولوژی این دو زیر گونه یعنی گاومیش باتلاقی و گاومیش رودخانه‌ای، با یکدیگر متفاوت است. گاومیش های باتلاقی سبک‌تر، وزن دام نر بالغ از ۳۲۵ تا ۴۵۰ کیلوگرم متغیر است، این در حالی است که وزن گاومیش بالغ رودخانه ای از ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم متغیر است. گاومیش باتلاقی عمدتا به منظور نیروی کار پرورش داده می‌شود ضمن اینکه مقدار قابل توجهی شیر نیز تولید می‌کند. 

گاومیش رودخانه‌ای
اهمیت گاومیش رودخانه‌ای مربوط می‌شود به کمیت و کیفیت بالای شیری که تولید می‌کند. گاومیش‌های رودخانه‌ای به طور کلی دارای جثه‌ای بزرگ، با شاخ‌های پیچیده و قسمت اعظم جمعیت آنها در کشورهای هند و پاکستان و بعضی از کشورهای غرب آسیا زیست می‌کنند. این گاومیش‌ها وارد شدن و غوطه وری در آب تمیز را ترجیح می‌دهند و در درجه اول به منظور تولید شیر پرورش داده می‌شوند ضمن اینکه به منظور تولید گوشت و نیروی کار نیز آنها را نگهداری کرده و پرورش می‌دهند.

گاومیش‌های باتلاقی
 دارای جثه کوچک ولی توپر و محکم هستند که عادت به غوطه وری و تفریح در باتلاقها و مرداب‌ها را دارند. این گاومیش‌ها در درجه اول به منظور نیروی کار در مزارع برنج و کشیدن اجسام سنگین نگهداری می‌شوند، ضمن اینکه برای تولید گوشت و شیر نیز از آنها استفاده می‌شود. گاومیش‌های باتلاقی عمدتا در کشورهای جنوب شرق آسیا زیست می‌کنند، لیکن جمعیت کوچکی از این نوع دام در ایالات شمال شرقی هندوستان نیز یافت می‌شوند.
 
ویژگی‌های رفتاری و جایگاه پرورش گاومیش آسیایی
گاومیش علاقه زیادی به آب‌تنی در استخر، رودخانه و گودال‌های آب دارد و معمولا پس از مدتی چرا خود را به آب می‌رساند و در آن غوطه ور می‌شود. گاومیش برای فرار از حشرات موذی نیز به آب پناه می‌برد و با آغشته کردن سطح بدن به گل و لای خود را از آسیب آفتاب و حشرات گزنده در امان نگه می‌دارد. محققان بر این باورند که در صورتی که دام به طریقی خنک شود آب‌تنی کردن برای آن ضرورت حیاتی ندارد. تحمل گاومیش در برابر گرمای شدید و نور مستقیم آفتاب کم است و تابش مستقیم خورشید آنها را کاملا آشفته و پریشان می‌کند. تغییرات شدید و ناگهانی دمای محیط نیز بر حیوان آثار ناگواری دارد و ممکن است به بیماری ذات‌الریه و حتی مرگ منجر شود. بنابراین هنگام طراحی محل نگهداری گاومیش باید به این موضوع توجه کرد و از هر راهی که امکان دارد از تغییر شدید آب و هوای محیط جلوگیری کرد. گاومیش با گاو در چرا رقیب نیست، چون گاو انتخابی عمل می‌کند در صورتی که گاومیش همه نوع علفی را می‌خورد.
پس این دو نوع دام تکمیل کننده هم هستند گاومیش حیوانی پر خور است و مناطق نیمه گرمسیری و مرطوب برایش مناسب است. در مناطق جنوب غربی ایران، گاومیش‌ها در سراسر سال به طور آزاد در مراتع و نیزارها مشغول چرا هستند در حالی که در مناطق شمالی ایران در کرانه دریای خز ، دامها فقط در ایام زمستان در جایگاه بسته نگهداری می شوند.
 
لینک منبع
  • 205 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co