واکسیناسیون در سگها چگونه انجام میشود؟

شرح
دو نوع واکسن از لحاظ اهمیت وجود دارد :
 
الف- واکسن های الزامی (که به انها واکسن های هسته یا اصلی نیز میگویند):این واکسنها در تمام دنیا با یک برنامه و یکسان تزریق میشوند.

واکسنهای اصلی سگ شامل :

1-دیستمپر 2-هپاتیت 3-پاراانفولانزا 4-پاروویروس 5-هاری هستند.

واکسنهای الزامی در گربه شامل:

 1-کلسی ویروس 2- هرپس ویروس 3- پان لوکوپنی 4-هاری میباشند.

همچنان که از اسمشان پیداست تزریق واکسن های اصلی برای تمام سگ ها وگربه ها الزامی است .

ب- واکسنهای اختیاری(که به انها غیر هسته یا غیر اصلی نیز میگویند) :یعنی این واکسنها بنا بر صلاحدید دامپزشک بر اساس بیماری های شایع آن منطقه تزریق میشوند. مثل لپتوسپیروز در سگ یا FeLV-FIV در گربه.

واکسیناسیون سگ
حال بپردازیم به زمان تزریق ها در سگ.برای اینکه کار آسان تر شود سگها میبایست به دو گروه سنی تقسیم شوند.

1-سگهایی که وقتی به دامپزشک آورده میشوند کمتر از 16 هفته (4ماه)سن دارند.

2-سگهایی که وقتی به دامپزشک آورده میشوند بیشتر از 16 هفته سن دارند.

برنامه واکسیناسیون  این دو گروه با هم متفاوت است. اگر شما سگی دارید که کمتر از 16 هفته سن دارد:واکسن های الزامی (بجز هاری میبایست) اولین تزریقش در 6-8 هفتگی باشد وتزریق بعدی 9-11 هفتگی و بعدی 12-16 هفتگی انجام بگیرد.در نژاد های مستعد به پاررویروس مثل ژرمن شپرد و روتوایلر دوز چهارم بعد از آخرین واکسن نیز توصیه میشود.بنابراین تا پایان چهار ماهگی حداقل سه  بار میباست واکسن های الزامی تکرار شوند .اگر ما بین این تزریقها وقفه بیفتد امکان ابتلا به بیماری وجود دارد.بعد از اخرین تزریق تا یکسال پس از آن تزریقی لازم نیست. یکسال بعد تزریق یادآوری یا همان بوستر انجام میشود و بعد از آن یاداوری ها هر 3 سال یکبارتکرار میشوند.
 
 حال نوبت هاری است
هاری نیز جز واکسنهای الزامی است .اولین دوز در 12-16 هفتگی و بعد از آن هر یک سال یکبار تا اخر عمر تکرار شود.  برنامه واکسیناسون هاری بسته به توصیه کارخانه سازنده ومیزان شیوع بیماری هاری در آن منطقه دارد. مثلا بعضی از واکسن های هاری هر 3 سال یکبار هستند(البته این نوع واکسن در ایران معمول نیست)و بعضی 1 سال یکبار .

نکته 1: واکسن لپتوسپیروز جز واکسن های اختیاری بوده و واکسن الزامی محسوب نمیشود. در کتاب مرجع دامهای کوچک “اتینجر” سال 2010 نیز اشاره به خطرناک بودن واکسن مخصوصا در نژاد داشهوند و پاگ نموده وگفته فقط در مواردیکه خطر بیماری بسیار زیاد است از این واکسن استفاده شود .در ضمن تزریق این واکسن در توله های کمتراز 12هفته یا  سگ های سبکتر از 6 کیلو میتواند حساسیت زا و باعث عوارض شدید (شوک)شود.این واکسن بیشتر در مناطق مرطوب و بارانی کاربرد دارد چون لپتوسپیروز یک بیماری وابسته به آب است.اگر دامپزشک صلاح ببیند میباست اولین دوز را در 12 هفتگی و تکرارش را 3-4 بعد انجام دهد .یاداوری این واکسن اگر بیماری در منطقه شایع باشد  هر 1 سال یکبار است در غیر این صورت تزریق یاداوری پیشنهاد نمی شود.

نکته 2: واکسن کرونا ویروس جز واکسن های اختیاری است.جالب است بدانید کتابهای مرجع دامپزشکی هیچ کدام تزریق این واکسن را پیشنهاد نمیکنند.

نکته 3: قبل از اولین واکسیناسیون اصلی و تا 4-5 روز بعد از آن توله را بیرون نبرید و یا با سگهای غریبه در ارتباط نگذارید.
 
 
لینک منبع
  • 187 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co