دانستنی های باور نکردنی از اژدهای کومودو، مارمولک بزرگ

شرح
 اژدهای کومودو خزنده ای با طول ۳ متر است، این حیوان بزرگترین مارمولک روی زمین است. زیستگاه این خزنده بزرگ در کشور اندونزی است. جمعیت آنها تقریبا ۵ هزار برآورد کرده شده‌ است. اژدهای کومودو گونه بزرگ مارمولک است که در جزایر کومودو، رینکا، گیلی موتانگ، پادار و فلورس در کشور اندونزی یافت می‌شود. اژدهای کومودو به خاطر اندازه و وزن عظیم، دندان‌های مخصوص پاره کردن گوشت، قابلیت حرکت سریع بالا، و عادت‌های تهاجمی غیرمعمول از جمله درندگان استثنایی به تعداد می‌رود.
اندازه غیرمعمول اژدهای کومودو به پدیده غول‌پیکری جزیره‌ای نسبت داده شده است، به این علت که هیچ جانور گوشت‌خوار دیگری که بتواند حریف غذایی آنها باشد در این جزایر وجود ندارد. با این حال پژوهش‌های تازه نشان داده‌اند که اندازه بزرگ اژدهای کومودو را می‌توان به صورت خوب تری به این شکل توضیح داد که آن‌ها صرفاً باقی‌مانده بزمجه ‌مارمولک‌هایی بسیار بزرگ‌ جثه می باشند که دورانی در اندونزی و کشور استرالیا زندگی می‌کرده‌اند، ولی بیشترشان – همراه با دیگر بزرگ ‌زیاگان – بعد از دوران پلیستوسن منقرض شده‌اند. سنگواره‌هایی بسیار مانند اژدهای کومودو در کشور استرالیا یافت شده که تاریخ آن‌ها راجع به ۳٫۸ میلیون سال پیش است. در جزیره فلورس اندازه اندام آن‌ها کمابیش در طی ۹۰۰٬۰۰۰ سال اخیر به همان شکل سابق باقی‌مانده است. این دوره‌ای است که با دگرگونی‌های زیاد در زیاگان جزیره و انقراض بزرگ ‌زیاگان آن، و آمدن اولین انسان‌سانان در ۸۸۰ هزار سال پیش شناخته می‌شود.
به یاد داشتن چنین اندازه بزرگی، این مارمولک‌ها بر بوم ‌سازگانی که در آن زندگی می‌کنند، چیره می باشند. اژدهای کومودو طعمه‌هایی هم‌چون بی‌مهرگان، پرندگان و پستانداران را صید می‌کنند. باور بر این می‌رفت که گاز اژدها دارای باکتری‌های کشنده‌ای است که طعمه‌ها را از پای در می‌آورد؛ با این حال امروزه یافته‌های سابق مورد شک قرار گرفته‌اند. با این حال دو غده در آرواره پایینی این جانور قرار دارد که چند پروتئین سمی در آن‌ها تولید می‌شود ولی به تنهایی به عنوان عامل مرگبار از طرف اژدها مورد استفاده قرار داده نمی‌شوند. رفتار گروهی اژدهای کومودو در غذا خوردن، درمیان خزندگان، استثنائی است. برنامه غذایی کومودوهای بزرگ عمدتاً از گوزن تشکیل می‌شود، هرچند که آن‌ها به یک دنیا از گوشت مردار تغذیه می‌کنند. اژدهاهای کومودو هم‌چنین گاه به انسان‌ها هم هجوم می‌کنند.
 
جفت‌گیری و تخم گذاری
 جفت‌گیری میان آن‌ها درمیان ماه‌های اردیبهشت ماه و مرداد ماه شروع می‌شود و تخم‌ها در شهریور ماه گذارده می‌شوند. حدود ۲۰ تخم در آشیانه‌های متروکه مرغ پابزرگ یا در حفره‌های خود حفرکرده، گذارده می‌شوند.ماده برای هفت تا هشت ماه بر روی تخم‌ها می‌خوابد و در فروردین، هنگامی که حشره‌ها انبوه می باشند، جوجه‌ها سر برمی‌آورند. کومودوهای جوان آسیب‌پذیر می باشند و بنابراین در درختان سکنی می‌گزینند تا از گزند شکارچی‌ها و کمودوهای بالغ که امکان می دارد هم‌ نوع‌خواری کنند، دور بمانند. متوسط عمر آن‌ها در طبیعت ۸ تا ۹ سال است.
 اولین گزارش‌ها از اژدهای کومودو توسط محققان غربی، در سال ۱۹۱۰ انتشار داده شد. اندازه بزرگ آن‌ها و آوازه ترسناک‌شان، این موجودات را تبدیل به خزندگانی دوست داشتنی در باغ وحش‌ها کرده است. در زندگی حیوانات، گستره پراکندگی آن‌ها به علت فعالیت‌های انسانی افت یافته است و آن‌ها توسط انجمن بین‌المللی حفاظت از طبیعت به عنوان یک گونه آسیب‌پذیر شناخته شده‌اند. مقررات اندونزی از آن‌ها پشتیبانی می‌کند و اجازه صید آن‌ها را نمی‌دهد. پارکی تحت نام پارک ملی کومودو برای مدد به حفاظت از این جانداران به وجود آمده است.

تغذیه
اژدهای کومودو تقریباً همه چیز خوار ٬ (حتی گوشت فاسد و گندیده) می‌باشد و در هر قول غذایی می‌تواند تا ۸۰ درصد وزن خود تغذیه کند. نیرومند به صید حیوانات بزرگی مانند آهو و گراز و حتی انسان است. او در هنگام صید بدون حرکت به انتظار در کمین می‌نشیند و به محض نزدیک شدن طعمه، به مدد پاهای قوی، چنگالها و دندانهای تیز خود آنرا می‌درد. حیواناتی که بتوانند بعد از گاز گرفتن از چنگ این وحشی بگریزند، تنها قادرند یکروز بر عمر خود بیفزایند.بزاق این جانور حاوی ۵۰ نوع باکتری سمّی است که وارد خون طعمه شده و در مدت ۲۴ ساعت او را از پای در می‌آورد. البته اصلیترین عامل مرگ طعمه های جراحتی شده بوسیله این مارمولک عظیم الجثه وجود غده های سمی ای هست که وجود آن در فک پایین این جانور که در طی واپسین تحقیقات انجام شده در سال 2013 میلادی به اثبات رسیده است؛این تحقیقات که بوسیله ی “فری” محقق سم شناسی در “کوئیزلند” کشور استرالیا انجام شده است نمایان می کند که باکتری های موجود در بزاق پستانداران بزرگ بیش از باکتری های موجود در دهان این جانور است. پس میتوان نقل کرد که عامل اصلی مرگبار بودن گاز این جانور وجود غده های زهری در فک پایین این جانور هست.در طول مدت گریز طعمه ی لطمه خورده، اژدهای کومدو به آرامی و با مدد احساس بویایی خود حتی کیلومترها در تعقیب بوی جسد، به صید گریخته دست می‌یابد.زبان این جانور نوعی حس‌گر بویایی فوق مدرن است که این قابلیت را به حیوان میدهد تا بوی طعمه را از فاصله ۱۱ کیلو متری درک کند.
 
 
 
لینک منبع
  • 242 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co