خواندنی هایی باور نکردنی درباره گربه ماهی ها

شرح
گربه ماهی ها، گروهی از ماهی ها هستند که در اعماق دریاها تغذیه می کنند و در زیستگاه های آب شیرین و نقاط ساحلی همه قاره های جهان به جز قطب جنوب یافت می شوند. گربه ماهی را می توان با سر پهن و زایده های ریش مانند بزرگی که از دهان اش بیرون زده، به راحتی شناخت.
زایده های ریش مانند بلند گربه ماهی دارای جوانه های چشایی است و اغلب برای بوییدن به کار می رود. بنابراین گربه ماهی با این ریش ها بوی چیزی را که می خورد حس می کند و یا در آب های اطراف پنهان می شود.
 با تمام این تعاریف، همه گونه های گربه ماهی زایده های ریش مانند بلند اطراف دهان را ندارند.تقریبا 3000 گونه شناخته شده از گربه ماهی ها در جهان وجود دارد اما تصور بر این است که تعداد واقعی گونه های گربه ماهی ها بیشتر از 4500 گونه باشد چرا که بسیاری از گونه های گربه ماهی در مناطق با وسعت کم و یا خارج از دسترس انسان یافت می شوند.
با این که گربه ماهی ها اغلب در رودخانه ها و نهرهای با جریان آب سریع یافت می شوند اما برخی از گونه های گربه ماهی ها به زندگی در آب های کم عمق نمک دار (دریاچه های آب شور) عادت دارند در حالی که سایر گونه های گربه ماهی ها در غارهای زیرزمینی زندگی می کنند.
طول گربه ماهی به طور متوسط حدود یک متر یا کمتر از یک متر است. البته گربه ماهی ها می توانند کمتر از یک سانتی متر تا بیشتر از دو متر درازا داشته باشند. بزرگ ترین گونه گربه ماهی، مکونگ (Mekong) نام دارد که در بخش هایی از رود مکونگ که از میان کشورهای لائوس، تایلند، کامبوج و ویتنام جریان می یابد یافت می شود. طول بزرگ ترین گربه ماهی ای که تاکنون یافت شده 3 متر بوده است.
گربه ماهی ها معمولاً گوشت خوارند اما گونه های ریز گربه ماهی ها، گیاهان کوچک آبزی را مصرف می کنند. گربه ماهی ها معمولاً ماهی ها ، حشرات و کرم های ساکن نزدیک بستر رودخانه و همچنین دوزیستانی مانند قورباغه ها، سمندرها و بعضی اوقات خزندگان و پستانداران کوچک را می خورند.
با توجه به تنوع گسترده گربه ماهی ها، این گونه از موجودات دریایی تعداد زیادی شکارچی در سراسر جهان دارد. ماهی های بزرگ، دوزیستان، خزندگان، پستانداران و حتی پرندگان از 3000 گونه گربه ماهی مختلف سراسر جهان به عنوان طعمه استفاده می کنند.  گربه ماهی های ماده، تخم هایشان را نزدیک به سطح آب می گذارند تا آنها را از سایر حیوانات آبزی ساکن در اعماق آب محفوظ نگه دارند. گربه ماهی ماده بین 10 تا 90 تخم کوچک می گذارد و بچه ماهی ها در مدتی کمتر از یک هفته از تخم بیرون می آیند.
 


 
نویسنده
فهیمه شجاعی
لینک منبع
  • 214 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co