حقایقی مهم در مورد گوزن ها

شرح
خانواده گوزن ها بسیار پرجمعیت است و شامل 47 گونه از جمله گوزن کانادایی، elk، گوزن شمالی و گوزن سفید و شاخ بلند و بزرگ میباشد. تمامی این سم داران به واسطه شاخ های بلند، بدن ها و گردن های کشیده، پاهای بلند و باریک و دم کوتاه خود شناخته می شوند.

اندازه
 اندازه گوزن ها بسیار متفاوت بوده و این جانداران ابعادی از بسیار بزرگ تا بسیار کوچک را دارا هستند. کوچکترین نوع گوزن گوزن پودوی جنوبی نام دارد که وزن آن صرفا 9 کیلوگرم بوده و انواع بالغ آن نیز تنها 36 سانتی متر قد دارند. بزرگترین گوزن جهان 11هزار سال پیش از این منقرض شده و گوزن ایرلندی نام داشته است. اندازه این حیوان غول پیکر از سم تا شانه هایش به 2.1 متر می رسیده و به گفته موزه دیرین شناسی دانشگاه کالیفرنیا شاخهای آن تا 3.65 متر طول داشته اند. بزرگترین گوزن حال حاضر دنیا گوزن شمالی نام دارد که اندازه آن از سم تا شانه به 2 متر هم رسیده و وزنش حدود 820 کیلوگرم میباشد.
 
شاخ ها
 تمامی انواع گوزن ها دارای شاخ هستند به جز گوزن آبی چینی و به جز گونه ی گوزن کانادایی صرفا انواع نر گوزنها شاخ دارند. شاخ این حیوانات از ساختارهای استخوان مانندی که اصطلاحا پایک نامیده می شود رشد می کند. پایک ها با "نرمه" هایی پوشیده شده اند که غنی از اعصاب و شریان های خونی می باشند. وقتی شاخ حیوان به طور کامل رشد می کند نرمه از میان می رود و گوزن برای زدودن آثار باقیمانده آن شاخ خود را به درخت یا دیگر گیاهان دور و برش می مالد. برخی گوزن ها همانند muntjacs، به جای شاخ زائده هایی کوتاه دارند. سایر گونه ها مثل گوزن شمالی شاخ هایشان از ساختارهای شاخه شاخه بزرگی تشکیل شده است. نرها از شاخ خود در رقابت طی فصل جفت گیری استفاده می کنند و پس از آن شاخ هایشان را از دست می دهند. 
 
 زیستگاه
 گوزن ها در سرتاسر جهان به جز استرالیا و قطب جنوب وجود دارند. درحالیکه همه قاره ها گونه های مختلفی از گوزن ها را دارا هستند، آفریقا صرفا یک گونه به نام  گوزن قرمز را داراست. گوزن جنوبی پودو بومی شیلی و آرژانتین می باشد. از جمله گوزن هایی که در آمریکای شمالی و جنوبی معمول است گوزن دم سفید است. گوزن ها در اکوسیستم های بسیار متنوعی زندگی می کنند. به عنوان مثال در تالاب ها، جنگل های برگ ریز، چمنزارها، جنگل های بارانی، کوهستان و بوته زارهای خشک می توان این حیوانات را مشاهده کرد. برخی اوقات حتی وقتی سکونتگاه های انسانی به زیستگاه این جانور بسیار نزدیک می شود، گوزن ها در مناطق شهری هم مشاهده میشوند. 
 
عادات
 گوزن ها حیواناتی بسیار اجتماعی بوده و در گروه های بزرگ که اصطلاحا گله نامیده می شوند حرکت می کنند. معمولا سرپرستی گله را نری غالب به عهده دارد، اما در برخی گونه های این حیوانات گله ها برحسب جنسیت از هم جدا می شوند. برخی اوقات ماده ها گله خاص خود را داشته و نرها نیز همگی در یک گله حرکت می کنند. در برخی موارد دیگر نیز گله ای از نرها مراقب گله ماده ها هستند. برخی گله های گوزن های کانادایی تا 100هزار عضو هم دارند. بیشتر گوزن ها طی روز فعال هستند، هرچند که فعال ترین اوقات آنها را باید طی طلوع و گرگ و میش دانست. آنها روز خود را به جستجوی غذا میگذرانند.
 
غذا
 گوزن ها گیاهخوار هستند و تنها از گیاه تغذیه می کنند. قسمت اعظم غذای گوزن ها از علف بوته های کوچک و بزرگ گیاهان تشکیل شده است هرچند اگر موفق به پیدا کردن گیاهان مورد علاقه شان نشوند، بعضا در حال جستجو در میان سطل زباله و باغچه منازل هم دیده می شوند.

زاد و ولد
 برخی گوزن ها همانند گوزن اروپایی تک همسرند، هرچند که این پدیده در میان گوزن ها شایع نیست. هنگام زاد و ولدِ گوزن ها بسته به منطقه زندگی شان دارد. گوزن های ساکن مناطق معتدل در اواخر پاییز یا اوایل زمستان  فرزندان خود را بدنیا می آورند. گوزن هایی که در ارتفاعات کمتر زندگی می کنند، از اواخر بهار تا اوایل تابستان به زاد و ولد می پردازند. گوزن هایی نیز که در اقلیم های استوایی به سر می برند هرگاه میل داشته باشند زاد و ولد می کنند که حتی ممکن است چندین بار طی یک سال هم باشد.
 دوره بارداری گوزن ها بین 180 الی 240 روز است. معمولا هرچقدر اندازه بچه گوزن بزرگتر باشد مدت بارداری مادر نیز بیشتر است. معمولا هر بار که گوزن ها زایمان می کنند بین یک الی سه بچه به دنیا میاورند که به نوزاد این جانوران رشا گفته می شود. برخی از بچه گوزن هایی که بزرگتر هستند نیز گوساله نامیده می شوند.
 رنگ گوزن ها از قهوه ای کاملا تیره تا کاملا روشن در نوسان است و وقتی  رشاها متولد می شوند روی بدن خود خال های سفیدی دارند تا از دید شکارچیان مخفی بمانند. رشاها طی  دو الی پنج ماهگی خود از شیر گرفته میشوند. گوزن ها تا زمانی که به اندازه معینی نرسند بالغ نمی شوند و این اندازه بسته به گونه گوزن دارد. به صورت کلی بیشتر گوزن ها 11 الی 12 سال عمر می کنند، اما بسیاری از این حیوانات خیلی زودتر از این به دست حیوانات شکارچی دیگر یا حوادث محیطی همانند تصادف با اتومبیل ها جان خود را از دست می دهند.
 
لینک منبع
  • 187 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co