آشنایی با 10 حیوان حیله گر

خلاصه
 حیوانات هم گاهی اوقات کلکی سوار میکنند تا به هدفشان برسند. این کار را می کنند تا زنده بمانند یا از بقیه جلو بزنند. در این مطلب با بعضی از این حیوان های زرنگ آشنا می شوید.
 
شرح
1. فاخته
فاخته های ماده به لانه همسایه خود (چکاوک ها) حمله می کنند و تخم های آن ها را می دزدند، و بعد تخم های خودشان را در لانه چکاوک بیچاره قرار می دهند! حتی جوجه فاخته هایی که از مادرشان جدا می شوند و با انسانها زندگی می کنند هم به اندازه مادرشان زیرک و بدجنس هستند.
جالب تر اینکه چکاوک جوجه فاخته را مثل جوجه های خودش و در کنار آن ها بزرگ می کند و به او غذا می دهد. حتی با اینکه جوجه فاخته زود بزرگ می شود و جثه اش ده برابر مادرخوانده اش می شود! باز مهرمادری چکاوک را کور میکند و باعث می شود که چکاوک جوجه فاخته را مثل جوجه خودش بزرگ کند.
 
2. (اورانگوتان)Orangutan
اورانگوتان ها در جنوب شرق آسیا زندگی می کنند و با استفاده از دست هایشان از شاخه ای به شاخه دیگر میپرند. این حیوانات بسیار با هوش هستند، به طوری که می توانند ابزارهایی را بسازند و از آن ها برای باز کردن در قفسشان استفاده کنند! در بعضی باغ وحش ها قبل از اینکه حیوانات دیگر را در قفس قرار دهند، قفل قفس را در دسترس اورانگوتان ها قرار می دهند تا ببینند اورانگوتان قادر به باز کردن آن هست یا خیر، و با این کار میزان امنیت قفس مشخص می شود .
 
3. (صاریغ ویرجینیا)Virginia Opussum
این حیوان کیسه دار که به صاریغ آمریکای شمالی معروف است، اندازه ای برابر اندازه یک گربه خانگی دارد. وقتی صاریغ ها با خطر مواجه می شوند، خود را به مردن می زنند و گاهی چند ساعت در این حالت می مانند. صاریغ ها آنقدر در این کار جدی هستند که حتی وقتی به آن ها ضربه بزنید باز از جای خود تکان نمی خورند. البته این مکانیزم دفاعی همیشه جواب نمی دهد به خصوص وقتی که اتومبیلی به سمت آن ها می آید!
 
4. (میمون هانومان) Hanuman Monkey
قدرت و شجاعت این حیوانات باعث شده است بعضی مردم هند آن را بپرستند و مورد احترام قرار دهند.  این میمون هرگز به خاطر کارهایی که می کند مجازات نمی شود و هرچه بخواهد در دسترسش قرار می گیرد- غذا، نوشیدنی، لباس و .. . حتی بعضی افراد به این حیوانات آموزش دزدی می دهند تا چیزهای موردنظر آن ها را بدزدند.
 
5. کرم شب تاب
این موجودات سوسک های بالداری هستند که با استفاده از فسفر موجود در بدنشان نور تولید می کنند و شکار یا جفتشان را به سمت خود جذب می کنند. نور این  کرمها "نور سرد" است و فرکانس های مادون قرمز یا فرابنفش ندارد. اگر چه اکثر گونه های این حیوان از نور خود برای جلب توجه جفتشان استفاده می کنند، بعضی های دیگر نور خود را برای اهداف زیرکانه دیگری نیز به کار می برند، یعنی سیگنال های سایر گونه ها تقلید می کنند و آن ها را به سمت خود می کشند و شکار می کنند.
 
6. (لاک پشت تمساح نمای گازگیرنده)Alligator Snapping Turtle
این موجود یکی از بزرگ ترین لاک پشت های آب شیرین جهان است. این لاک پشت ها از لاک پشت های گازگیرنده معمولی بزرگ تر هستند و میتوانند با یک گاز انگشت انسان را قطع کنند! اما چگونه این لاک پشت ها طعمه خود را فریب می دهند؟ عضوی کرم مانند که به زبان این لاک پشت ها چسبیده است نه تنها مانند یک ماهی به نظر می رسد بلکه با حرکات کرم مانند خود طعمه را فریب می دهد.
 
7. هزارپا
این موجودات بسیار مکار هستند و برای زنده ماندن به هر حربه ای متوسل می شوند. بعضی از هزارپاها خود را به شکل محیط اطراف در میاورند، مثلاً برگ ها یا شاخه های درختان. بعضی دیگر دزدهای زیرکی هستند که از گیاهان سمی تغذیه کرده سم آن ها را در بدن خود ذخیره میکنند. حتی بعضی هزارپاهای گوشتخوار خود را به مردن می زنند و از این طریق طعمه را به طرف خود می کشند.
 
8. (آفتاب پرست) Chameleon
آفتاب پرست ها یکی از اعضای بسیار خاص و تکامل یافته خانواده مارمولک ها هستند که پاهایی طوطی مانند، چشم های متحرک و برجسته، و زبان سریع و بلند دارند و بر روی سرشان تاج یا شاخ وجود دارد. بعضی از گونه های این جانور می توانند رنگ خود را تغییر دهند و به رنگ محیط اطراف خود در بیایند. کلمه  chameleon در بعضی زبان ها به معنای "دروغگو" است و دقیقاٌ مثل دروغگوهای حرفه ای، هرگز نمیتوان فهمید چه چیزی از دهان او بیرون می آید! طول زبان آفتاب پرست ها دو برابر طول بدنشان است و آنقدر سریع حرکت می کند که چشم انسان نمیتواند حرکت آن را دنبال کند. انتهای دم آن چسبناک است و به بدن شکار می چسبد.
 
9. موش
موش ها موجوداتی به غایت خرابکار و موذی هستند. این حیوانات سالانه تنها در ایالات متحده آمریکا 19میلیارد دلار ضرر به انسان ها وارد میکنند. البته جای تعجب نیست چون تنها در نیویورک تعداد موش ها حدود 70 میلیون تخمین زده می شود. موش ها نه تنها موجوداتی خرابکار هستند، بلکه از سرعت بسیار بالایی برخوردارند (بیشترین سرعت آن ها حدود 6 مایل در ساعت است.)
 
10. روباه
از قدیم روباه ها به عنوان موجوداتی مکار و حیله گر شناخته می شده اند و شاید واقعاً همین طور باشد. در کوهستان های آمریکای جنوبی روباه هایی وجود دارد که چاره ای ندارند جز اینکه زیرک و مکار باشند. چون در این نواحی پرنده های بسیار بزرگی وجود دارد که تخم های آن ها میتوانند غذای مناسبی برای روباه ها باشند. روباه ها در کمین میمانند تا این پرندگان آشیانه خود را ترک کنند، و بعد به سراغ تخم ها می روند و چون این تخم ها بسیار بزرگ هستند و در دهان روباه ها جا نمی گیرند، آن ها را می غلتانند تا به سنگ یا درختی برخورد کنند و شکسته شوند. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
لینک منبع
  • 317 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co