آرمادیلو چگونه حیوانی است؟

شرح
آرمادیلو پستانداری است که همه چیز خوار بوده ومتوسط عمرش ۱۲ تا ۱۵ سال می باشد و۱۳ تا ۱۵۰ سانتی متر طول داشته و ۸۵ گرم تا ۵۴ کیلوگرم وزن داشته وکلمه آرمادیلو یک کلمه اسپانیائی است و به معنی زره دار کوچک می باشد و آن به دلیل دارا بودن صفحات استخوانی در پشت سر و پاها و دم می باشد.آرمادیلوها تنها پستاندارانی هستند که چنین زره ای را دارا می باشند.آرمادیلوها عموما دارای یک پوزه شبیه پارو بوده ودارای چشم های کوچکی می باشند.
آنها اندازه و رنگ های بسیار متفاوتی دارند و به طوریکه از ۱۵ سانتی متر به رنگ صورتی تا آرمادیلو های غول پیکر ۱.۵ متری به رنگ قهوه ای تیره وجود دارند و انواعی به رنگ سیاه قرمز خاکستری و زرد دیده می شوند.بر خلاف تصور مردم فقط برخی از آرمادیلوها می توانند خود را در پوششان مخفی کنند .در واقع فقط سه گروه از آنها میتوانند پشت و پاهای خود را بپیچانند و پوسته خود را به شکل یک توپ سخت کنترل کرده و باعث سردرگمی مهاجمین کردند.آنها در جاهای گرم ساکن هستند مانند جنگل های بارانی ،چمنزارها و مناطق نیمه بیابانی.به علت سرعت پائین متابولیسم آنها و فقدان ذخایر چربی .سرما دشمن آنهاست.

آرمادیلوی زره پوش
بدن آرمادیلو از قطعات سخت استخوانی (مانند زره) پوشیده شده است. در طبقه‌بندی جانوران، در همان خانواده‌ای قرار دارد که مورچه‌خوار حیوان تنبل قرار می‌گیرند.آرمادیلوی غول‌پیکر باطولی برابر با 5 متر است همه جای امریکا یافت می شود. آرمادیلوها، انواع مختلفی از گیاهان، حشرات و جانوران کوچک را می‌خورند. آنها به خوردن مورچه‌ها و موریانه‌ها بسیار علاقه دارند، این جانوران با پاهای جلو و پنجه‌های نیرومندشان زمین را می‌کنند و مورچه‌ها و موریانه‌ها را پیدا می‌کنند و می‌خورند.
آرمادیلوها به تنهایی یا به‌ صورت زوج یا گروه در حفره‌هایی که زیرزمین حفر کرده‌اند، زندگی می‌کنند. آرمادیلوها جانورانی ترسو هستند و هر گاه احساس خطر کنند، به سرعت به طرف لانه‌های خود فرار می‌کنند . با وجود پوشش سنگین بدن، آرمادیلوها می‌توانند به خوبی شنا کنند، آنها برای شناور شدن در آب، مقداری هوا می‌بلعند.کوچک‌ترین نوع آرمادیلو، آرمادیلوی صورتی است که فقط 16 سانتی‌متر طول دارد.پوشش سخت آرمادیلوها معمولاً از 9 بند تشکیل شده است. آرمادیلوها یکی از گروههای شگفت انگیز حیوانات هستند که حدود50 میلیون سال پیش(در پالئوسن) در آمریکای جنوبی ظاهر شدند. آرمادیلوها پستاندار هستند..
برعکس آنچه فکر می شود.آنها نه جونده و نه پستاندار تخم گذار هستند بلکه از پستانداران جفت دارند.شناخت آنها توجه به ساده ترین راه پوسته آنها است. تمام آنها یک پوشش استخوانی (جوشن) درپشت خود دارند. بیشتر آرمادیلوها همچنین حلقه هایی استخوانی بر روی دم دارند و آرمادیلوها خیلی انعطاف پذیر نیستند. آرمادیلوها معروف به آرمادیلوی سه بخشی می تواند مانند یک توپ خود را تا کند.به این ترتیب تاکنون 20 نوع آرمادیلو با ابعاد مختلف شناخته شده است بچه آرمادیلوها یک لاک یا جلد نرم و انعطاف پذیر مانند ناخن انسان دارند ودر طول رشدشان بتدریج سخت می شود، این امر با رسوب مواد استخوانی در جلد فوق صورت میگیرد. 
 
 
لینک منبع
  • 780 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co