6 انواع مارمولک ها

خلاصه
سوسمار ها (انواع مارمولک ها) در مناطق گرمسیری کره زمین  زیاد یافت می شوند. مارمولک ها به رنگ های مختلف وجود دارند.
شرح
1. مارمولک سبز
نوعی  مارمولک که در بوته زارها  زندگی می کنند. و رنگ آنها سبز است و به همین دلیل مارمولک سبز نامیده می شوند و عادت دارند زیر تخته سنگها  خود را مخفی کنند و دوست دارند زیر آفتاب داغ  دراز بکشند تا بدنشان گرم شود. جانور شناسان می گویند دلیل آن  اینست که پوستشان گرمای خورشید را جذب می کند.مارمولک سبز از حشره های که  به او نزدیک می شوند تغذیه می کند.از قول جانورشناسان  فقط مارمولک سبز نر گردن آبی خوش رنگ دارد. مارمولک خانگی و سبز بیشتر در نواحی استوایی و گرمسیری  زیاد دیده شده اند و در واقع نوعی سوسمار هستند که به عنوان کوچکترین خزنده دنیا شناخته شده اند.رنگ پوست مارمولک در زیر آفتاب تیره تر میشود. معمولا بررسی جانور شناسان  مشخص کرده که طول آنها  حدود ۶/۳الی۴ سانتیمتر است. و بیشتر گونه های آنها در جزایر ویرجین و در غرب هندوچین یافت می شوند.
 
2. مارمولک آگامای 
نوعی مارمولک  دیگری به نام آگامای معمولی به صورت گروه های دسته جمعی بیش از ۲۰ یا ۲۵ عضو لابه لای علفها زندگی می کنند و دنبال شکار حشره ها مانند ملخ میگردند. توسط جانورشناسان شناسایی شده است.مارمولک های ماده در فصل بارانی درون خاک گرم تخم می گذارند.
 
3. مارمولک گِکُو
مارمولک دیگری به نام گِکُو  که در مناطق بیابانی دیده شده اند و روی شن های داغ و نرم بیابان حرکت می کنند و مهمترین مشخصه بدنی گکو داشتن پنجه های  پرده دار که از دو لحاظ  به آنها کمک میکند یکی مانع از فرو رفتن آنها در شن های نرم بیابانی می شود و با کمک پنجه ها سوراخی درون شن های بیابانی حفر می کنند. و به قول جانور شناسان مثل خاک انداز یا بیل از پنجه خود استفاده میکنند.
 
4. مارمولک هیولای جیلا 
مارمولکی به نام (هیولای جیلا  یا تنها  بزمچه سمی در دنیاست. ) که نوعی مارمولک است که  در بیابانهای امریکای شمالی و مخصوصا در مکزیک زیاد یافت میشوند و  بررسی جانورشناسان نشان میدهد که پوست بدنشان به رنگ روشن ، درخشان ،خوشرنگ و رنگین و معمولا قرمز یا سیاه  مثل پارچه مهره دوزی شده دارای خالهای به رنگ نارنجی یا صورتی یا قرمز  می باشد که رنگ پوست مارمولک است و پرندگان و مارمولک های کوچکتر را می خورد . نوعی چربی در دم خود جمع و ذخیره می کند  و با ذخیره چربی در دم ، دم آن معمولا کلفتر می گردد. و از چربی در انتهای دمشان بعدها استفاده میکنند. و سر خود را به اطراف می چرخاند.
طول بدن جیلا حدود ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر گزارش شده است. نوعی مارمولک میگویند در استرالیا  یافت می شود که یکی از مشخصه مهم آنها این است که هنگام احساس خطر برای دفاع از خود و فراری دادن و ترساندن دشمنان خود طوق بزرگی در اطراف گردن خود  باز و بالا می آورد.
 
5. مارمولک آفتاب پرست
اما معروف ترین مارمولک دنیا که در آمریکا یافت می شود و بدنش حدود ۲ اینچ و دمی به طول ۳ اینچ دارد آفتاب پرست نامیده می شود. که نوعی مارمولک کوچک است و از بهترین و مهمترین خصوصیت بدنی آن  این است که توانایی تغییر دادن رنگ پوست خود را دارد . و چندین بار میتواند تغییر رنگ دهد. و قادر است به این طریق خود را با محیط اطرافش همرنگ نماید و خود را از دشمنان پنهان کند و راحت تر بتواند حشره ها را به دام بیاندازد.

6. مارمولک جکو
 کوچکترین مارمولک دنیا را «جکو» می دانند که فقط ۳۵ میلی متر طول دارد. 
 
لینک منبع
  • 255 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co