فنچ ها چگونه پرندگانی هستند؟

شرح
فنچ ها پرندگانی جذاب خود جوش و کاملا بازیگوش هستن که زادگاه آنان استرالیا و بعضی از کشورهای گرمسیری در شرق آسیا نیز می باشد از جمله هند و پاکستان و مصر که به تازگی نژادهای دیگری از این پرنده نیز وارد ایران شدند و در اکثر پرنده فروشی ها عرضه می گردند. برخی از گونه های آن نظیر فنچ راه راه بومی استرالیا می باشد و برخی گونه های دیگر در مناطق وسیعی از اروپا پراکنده‌اند. همچنین گونه‌های دیگری از این پرنده را می‌توان در اندونزی و تیمور شرقی به صورت بومی و در آمریکا، پرتغال و پورتوریکو بصورت رها سازی شده یافت. این پرنده در دشت ‏های باز با درخت و درختچه‏ های پراکنده زیست می‏ کنند. اما با مزاحمت‏ های انسان نیز کنار آمده و حتی در جاهایی که زیستگاهشان از بین می‏ رود و جای آن را ساخته‏ های دست بشر می‏ گیرد نیز به زندگی ادامه می ‏دهد. این پرنده شامل انواع گوناگونی است که توسط محققین ژنتیک یا تکثیر آن توسط دوستدارن این حیوان بوجود آمدند. عمر این پرنده به عوامل محیطی و ژنتیکی آن بسیار وابسته است.
فنچ ها معمولاً پنج تا ده سال عمر می‌کنند، و برخی معتقدند که تا یازده سال زنده می مانند، معمولاً فنچ ها را از قاره آفریقا، استرالیا و آسیا تهیه می‌کنند. فنچ ها پرندگان حساسی هستند و باید آن‌ها را از دود سیگار و یا بوهای تند آشپزخانه و یا مواد ضد عفونی قوی محافظت کرد. زیرا که این بوهای تند می‌تواند باعث مرگ و میر پرنده شود. فنچ‌ها نسبت به صحبت کردن و یا سوت زدن آدمی عکس العمل نشان داده و از این کار خوشحال می‌شوند، اما متاسفانه قدرت تقلید صدا را ندارند.

تولید مثل
یک جفت فنچ هنگامی که می‏ خواهند لانه سازی کنند رفتاری را از خود نشان می ‏دهند، به این صورت که به شدت شروع به جمع آوری چیزهایی برای لانه سازی می ‏کنند.
 
تغذیه و عادات
فنچ جزو پرندگان دانه خوار است و منقارشان برای پوست کندن دانه‏ های ریز تناسب یافته ‌است. فنچ‏ها ارزن را ترجیح می‏ دهند، اما تخم سایر میوه ‏ها را نیز می‏ خورند. همزمان که آنها ارزن را به عنوان غذای اصلی می‏خورند، از خوردن میوه (خیار، پرتقال، انگور، سیب و سبزیجات (کاهو ، سبزی خوردن و …) و تخم مرغ (مخصوصا هنگام تخم گذاری) لذت می‏ برند. آنها همچنین غذاهای زنده مثل کرم ارزن و یا سایر حشرات را نیز دوست دارند. آنها همچنین به شاخه کوچک ارزن نیز علاقمند هستند و یک یا دو پرنده یک شاخه کوچک را در عرض چند روز خواهند خورد. فنچ‏ ها در خوردن بسیار حریص و شلوغ هستند، مثلا دانه‏ ها را به هر سو پخش می‏ کنند. البته این رفتار کمک زیادی به تکثیر دانه‏ها در طبیعت می‏کند.
 
 
لینک منبع
  • 440 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co