مزایا و معایب پارکت های چوبی در دکوراسیون داخلی

خلاصه
پارکت ها عناصر کلاسیکی هستند که وقتی به خانه شما اضافه می شوند؛ به دکوراسیون داخلی خانه شما، شخصیت، گرما، صمیمیت و ارزش اعطا می کنند. اما همه پارکت های چوبی یکسان نیستند و برخی از آن ها به دلیل جنس چوبی که از آن ساخته می شوند دارای کیفیت، طرح و نمای متفاوتی هستند.
 
شرح
پارکت از جنس چوب بلوط : پارکت چوبی از جنس بلوط شایع ترین و پر استفاده ترین نوع پارکت در طراحی دکوراسیون داخلی خانه است. پارکتهای تهیه شده از چوب بلوط دارای مقاومت و سختی زیادی در برابر فرورفتگی هستند که اگر قصد ندارید تا در خانه تان از فرش استفاده کنید باید حتما این خصوصیت آن را در نظر داشته باشید. 

شکل ظاهری پارکت چوبی از جنس بلوط : این نوع پارکت دارای لکه های طبیعی روی بدنه خود است که مربوط به خود درختان بلوط می شود. این لکه ها ممکن است تیره یا روشن باشند اما مطمئنا در نمای پارکت شما خود نمایی می کنند و اگر فکر می کنید که با لکه های طبیعی روی پارکت نمی توانید کنار بیاید، پس بهتر است پارکت های تهیه شده از جنس چوب بلوط را تهیه نکنید. 

مزایا و معایب پارکت از جنس چوب بلوط: 

مزایا: مقاومت زیاد در برابر خراشیدگی و فرو رفتگی 

معایب: دارای لکه ها و رگه های طبیعی که ممکن است برای هر کسی جذاب نباشد. 
 
 فضاهای پیشنهادی برای استفاده از پارکت چوب بلوط: راهرو، فضای ورودی، آشپزخانه و اتاق نشیمن

پارکت از جنس چوب درخت زبان گنجشک: شبیه ترین چوب به چوب بلوط، چوب درخت زبان گنجشک است. این نوع چوب حتی از چوب بلوط نیز سخت تر و مقاوم تر است و اگر فکر می کنید که برای دکوراسیون داخلی خانه تان به سطحی سفت تر و سخت تر نیاز دارید، حتما پارکت های تهیه شده از چوب درخت زبان گنجشک را انتخاب کنید. 

شکل ظاهری پارکت از جنس چوب زبان گنجشگ: سطح رویی پارکتهایی که از چوب زبان گنجشک تهیه می شوند به رنگ کرم مایل به سفید و رنگ داخلی این پارکت ها قهوه ای روشن مایل به زرد است. این نوع پارکت هم مانند پارکت های تهیه شده از چوب بلوط دارای رگه های طبیعی هستند اما رگه های این نوع پارکت به نسبت کمتر است. 

مزایا و معایب پارکت از جنس چوب زبان گنجشک: 

مزایا: مقاومت زیاد در برابر خراشیدگی، شکنندگی و فرو رفتگی

معایب: رنگ روشن آن ممکن است برای همه گیرا و جذاب نباشد. 

فضاهای داخلی پیشنهادی برای استفاده از پارکت زبان گنجشک : حمام، آشپزخانه، راهرو ورودی

پارکت از جنس چوب کاج: پارکت های تهیه شده از چوب کاج به نسبت دارای سختی و مقامت پایین تری هستند. اما درجه سختی این چوب ها به نسبت نوع خود درختان کاج نیز متفاوت است . اگر قصد دارید تا پارکت خانه تان را از جنس کاج انتخاب کنید باید ببینید که آیا این نوع از کاج برای منزل شما مناسب است یا خیر. بد نیست بدانید که پارکت های تهیه شده از چوب کاج محبوب ترین نوع پارکت برای طراحی دکوراسیون داخلی هستند.

شکل ظاهری پارکت از جنس چوب کاج : پارکت تهیه شده از چوب کاج می تواند دارای رنگ روشن باشد با رگه های تیره تر و یا می تواند خود پارکت تیره باشد و لکه ها و رگه های طبیعی روی آن تیره تر باشد. در هر صورت این لکه ها و رگه ها وجود دارند و دقیقا همین رگه ها و لکه های طبیعی هستند که باعث محبوبیت این نوع پارکت علی رغم بافت شکننده و نرم آن شده است.

مزایا و معایب پارکت از جنس چوب کاج :

مزایا: طیف وسیعی از رنگ ها را در اختیار شما قرار می دهد.

معایب: بافت نرم و شکننده دارد و احتیاج به تقویت در هنگام نصب دارد. 

فضاهای داخلی پیشنهادی برای استفاده از پارکت کاج:  ورودی خانه، آَشپزخانه، اتاق نشیمن 

پارکت از جنس چوب بامبو: پارکت های بامبو منحصر به فردترین نوع پارکت ها هستند که در دکوراسیون داخلی خانه می توانند مورد مصرف قرار بگیرند. پارکت های بامبو توسط خیساندن ریشه های بامبو و تحت فشار بالا قرار دادن آن ها به صورتی که یک تخته سفت و محکم را به شما تحویل دهند ساخته میشوند. پارکت بامبو بسیار پایدار است و می توان روی مقاومت آن ها حساب کرد.

 شکل ظاهری پارکت از جنس بامبو: پارکت بامبو هم مانند دیگر پارکت های طبیعی دارای لکه هایی روی سطح خود است اما این لکه ها بسیار محو هستند. معمولا پارکت های طبیعی به دکوراسیون داخلی خانه شما سبک کلاسیک و روستیک را القا می کنند اما پارکت بامبو بر خلاف آن ها به دکوراسیون داخلی خانه شما ظاهری مدرن می بخشد.

 مزایا و معایب پارکت از جنس بامبو: 

مزایا: پایداری و مقاومت طولانی مدت، ظاهر مدرن، لکه های محو 

معایب: حساس به تغییرات آب و هوایی

 فضاهای داخلی پیشنهادی برای استفاده از پارکت بامبو:  اتاق خواب، آشپزخانه، حمام، اتاق نشیمن 

پارکت از جنس چوب افرا: اگر به دنبال یک پارکت سخت با رنگ روشن می گردید که به تغییرات آب و هوایی هم حساس نباشد بهترین گزینه پیش روی شما پارکت های تهیه شده از چوب بلوط است. بافت این پارکت ها بسیار جذاب و گیرا است. این پارکت به دلیل رنگ روشن خاص خود بازتاب بهتری از نور را در اختیار شما قرار می دهد که این امر قطعا در دکوراسیون داخلی خانه شما تاثیر گذار است. 

شکل ظاهری پارکت از جنس چوب افرا: این نوع پارکت ها کمترین میزان تخلخل را در سطح خود دارند که باعث می شود در بازه کمتری کثیف شوند. همچنین این پارکت به جای رگه و لکه دارای سایه روشن های جذاب است.

مزایا و معایب پارکت از جنس چوب افرا: 

مزایای پارکت افرا: کثیفی کمتر، عدم تغییر رنگ در طولانی مدت

معایب پارکت افرا:  مقاوم ترین نوع پارکت

فضاهای داخلی پیشنهادی برای استفاده از پارکت افرا: اتاق خواب، آشپزخانه، حمام، اتاق نشیمن 
 
نویسنده
شمیم آقازاده
لینک منبع
  • 346 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co