4 نوع قالب بندی ساختمان و موارد استفاده از آنها

شرح
1.قالب بندی آجری
قالب بندی آجری یکی از رایج ترین انواع قالب بندی است. در این نوع قالب بندی، قالب از ساخت دیوار کوچک آجری حاصل می شود. البته نوع چینش آجر نیز مهم است. طبق یک قانون سرانگشتی اگر عمق پی کم تر از ۵۰ سانتی متر باشد، قالب نیم آجره و برای عمق میان ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر بایستی از دیوار یک آجره استفاده شود. البته استفاده از این قالب نیم آجره مشروط بر این امر است که یک طرف قالب خاک وجود داشته باشد. در غیر این صورت از قالب فلزی و چوبی به صورت توام استفاده می شود.
عرض قالب بندی ها به شکل زیر است:
-قالب بندی های نیم آجره: عرض ۱۰ تا ۱۱ سانتی متر
-قالب بندی های یک آجره: عرض ۲۰ تا ۲۲ سانتی متر
در مورد ملات ماسه سیمان مصرفی در قالب بندی های آجری بایستی دقت داشت که عیار ملات، می بایست حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد. بیش تر از این نیز نیاز نیست و اسراف تلقی میشود.
نکته ظریفی که درباره قالب بندی های آجری وجود دارد، این است که اگر ابعاد پی به صورت b×a باشد و ما از قالب بندی آجری ۱۰ سانتی متری استفاده کنیم، ابعاد نهایی پی به اندازه (b+20)×(a+20) خواهد شد.

2.قالب چوبی
این قالب نیز بعضا در ساختمان های مختلف استفاده می شود. البته این نوع قالب بندی اندکی قدیمی تر است و امروزه مانند گذشته متداول نیست. انواع چوبی هایی که می توان از آن برای قالب بندی استفاده کرد عبارتند از:
-چوب سفید روسی
-چوب جنگلی
-۵ لایی
-۷ لایی
-۵ و ۷ لایی روکش دار
در قالب بندی چوبی، از وسایل خاصی برای قالب بندی استفاده می شود. به صورت خلاصه اجزای قالب بندی چوبی عبارتند از:
-تخته قالب بندی ( با ضخامت ۲٫۵ تا ۷٫۵ سانتی متر، عرضی در حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر و طولی در حدود ۲ تا ۳ متر)
-پشت بند فرعی
-پشت بند اصلی
-شمع مایل یا قائم
البته بایستی خاطرنشان کنیم که معمولا در پی ها، تخته ها افق بوده و پشت بندهای فرعی به شکل قائم قرار گرفته اند. در این پی ها معمولا از پشت بند اصلی استفاده نمی گردد.

۳.قالب های فلزی
این نوع قالب ها بر دو نوع هستند. یک نوع از آن ها به صورت قالب های چوبی و فلزی و نوع دیگر قالب های تمام فلزی هستند. در قالب های چوبی و فلزی، قالب اصلی فلزی بوده و اتصالات به کمک پیچ ها است. با این حال پشت بندهای این قالب (شامل پشت بند اصلی، فرعی و شمع) همگی چوبی هستند.
در مقابل، قالب تمام فلزی هنگامی استفاده می شود که شکل قالب پایه به شکلی خاص بوده  و قالب در این حالت به صورت پیش ساخته است. معمولا اتصالات این قالب ها جوش بوده و به نسبت کم تر از پیچ استفاده می شود.

4. قالب های نایلونی
در صورتی که جنس خاک زمین از نوع دج یا سنگ باشد،دیواره های پی از جنس سنگ یا دج بسیار پایدار هستند. در این موارد از لحاظ پایداری مشکل نداریم و همان دیوار کنده شده، حکم قالب را دارد. منتها برای این که در هنگام بتن ریزی آب بتن در نرود، از یک لایه نایلونی به عنوان قالب استفاده می نماییم.
 
 
لینک منبع
  • 197 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co