مزایا و شرایط اخذ نمایندگی فروش

شرح
در ابتدا برای آن دسته از مخاطبان عزیزی که آشنایی چندانی با مقوله ی نمایندگی فروش ندارند بطور خلاصه توضیحی درباره ی کم وکیف آن می دهیم: 
هر شرکتی صرف نظر از اینکه به فعالیت های تولیدی یا وارداتی میپردازد، دارایی هایی دارد که میتواند تحت قراردادها و توافقنامه هایی، این دارایی ها را – که میتوانند فیزیکی Physical Assets یا دارایی های معنوی Intellectual Assets یا Intellectual Properties باشند – برای بهره برداری به دیگران بسپارند، که این واگذاری میتواند به دو صورت نمایندگی انحصاری و نمایندگی مشترک یا عادی باشد. تحت این قرارداد یا توافقنامه، دریافت کنندهء نمایندگی یا امتیاز بهره برداری از دارایی، که می تواند فردی حقیقی یا حقوقی باشد، متعهد میشود که در ازای استفاده از دارایی انتقالی، مبلغی رو با عنوان حق الامتیاز به صاحب دارایی (شرکت اعطاکنندهء نمایندگی) بپردازد. برای مثال، شرکتی که تولیدکنندهء برند خاصی از مواد شوینده و بهداشتی است، طی اطلاعیه از علاقمندان، دعوت به اخذ نمایندگی میکند و متقاضیان و علاقمندان، پس از طی مراحل اداری و قانونی میتوانند فروشگاه یا بخشی از مجتمع تجاری ای را که متناسب با نوع محصول و اهداف تعیین شدهء نمایندگی باشد انتخاب نمایند و آن را به فروش کالاها و محصولات آن شرکت اختصاص دهند، البته تحت مجوز یا لیسانس License شرکت اعطاکنندهء نمایندگی .
البته اعطاکننده و صاحب اصلی نمایندگی، بسته به نوع نمایندگی، روی کمیت و کیفیت فروش محصولات، قیمت گذاری و مدیریت فروش نمایندگی و پرسنلی که تحت نظارت نمایندگی مشغول به کار هستند، نفوذ و نظارت و در تصمیم گیری ها دخالت خواهد داشت. این نکته قابل توجه آن عزیزانی است که در مورد سیاست های فروش و نحوهء مدیریت فروشگاهشان مایل به هیچ گونه وابستگی و دخالتی از سوی دیگران نبوده و علاقمند هستند ایده ها و شیوهء مدیریتی خود را روی کسب و کارشان اعمال کنند. بنابراین توصیه میشود ان افراد به دنبال اخذ نمایندگی نباشند!
مزایای اخذ نمایندگی فروش برای دریافت کنندگان نمایندگی
برای اطمینان خاطر آن دسته از عزیزانی که تصمیم یا علاقه به اخذ نمایندگی فروش محصولات شرکت تولیدکننده و واردکنندهء خاصی را دارند اما در مورد هر گونه اقدامی در این رابطه دچار نگرانی یا تردید هستند، قصد داریم به چند مورد از اساسی ترین مزایا و منافعی که از اخذ نمایندگی فروش در اختیارتان قرار خواهد گرفت اشاره کنیم:
نکتهء اول در مورد راه اندازی فروشگاه یا نمایندگی فروش است. اغلب شرکت ها، در صورت اعطای نمایندگی فروش خود به غیر، کلیهء هزینه ها یا بخش عمده ای از هزینه های راه اندازیِ نمایندگی را بر عهده میگیرند. از دکوراسیون داخلی و قفسه ها و تجهیزات مختلف گرفته تا تابلوی سر درِ فروشگاه یا نمایندگی .این یکی از مزیت های دریافت نمایندگی است، بجای اینکه خود فرد با هزینهء شخصی و با درصد ریسک بالا بخواهد نسبت به تأمین هزینه های راه اندازی فروشگاه و مشقت های تأسیساتی و دکوراسیونی آن اقدام کند.
مزیت دوم اخذ نمایندگی فروش از شرکت ها این است که شما به عنوان اخذ کنندهء امتیاز نمایندگی، دیگر دغدغه ای در بارهء تأمین پرسنل، و به ویژه، تأمین کنندهء محصول مورد نیاز برای فروش و پیمانکار احتمالی نخواهید داشت.
مزیت سوم اخذ نمایندگی فروش که بسیار هم مهم است، صرفه جویی در هزینه های تبلیغاتی است. چطور؟! خب، وقتی شما به عنوان متقاضی سراغ برند جاافتاده و خاصی میروید، دیگر نیازی ندارید که از صفر شروع کنید و برای به اصطلاح جا انداختن فلان برند یا محصول در بازار هزینه کنید که البته بعد از هزینه های سرسام آور تبلیغاتی معلوم نیست که بتوانید شهرت و معروفیت مورد نظر را برای محصول تان بخرید. بنابراین وقتی نمایندگی فروش برند خاصی را که اتفاقاً در بازار جا افتاده و صاحب اصلی برند همه ی زحمت ها و هزینه ها را برای معروفیت و ایجاد تقاضا برای آن به عهده گرفته است دریافت میکنید، در واقع بیش تر از نیمی از راه را طی کرده اید و شروع کردن از نقطهء نزدیک به پایان بسیار عاقلانه تر از شروع از نقطهء صفر با درصد ریسک بالاست.
مزیت آخر هم مربوط به ریسک سرمایه گذاری است. به این ترتیب که وقتی برندی را انتخاب میکنید که مردم میشناسند و وجههء خوبی دارد و به عنوان محصولی خوب و مرغوب جا افتاده و شناخته شده است، در واقع در شرایطی قرار میگیرید که بهتر و راحت تر میتوانید بازار هدف خود را تعیین کنید و بدون اینکه نگران باشید که محصولی که در دست دارید بازاری نداشته باشد، با خیال راحت روی آن سرمایه گذاری میکنید و در آیندهء نزدیک اطمینان دارید که هم اصل سرمایه تان باز خواهد گشت و هم سودی چشمگیر بدست خواهید آورد.
 
لینک منبع
  • 1377 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co