10 اشتباه رایج در تست اپلیکیشن های موبایل

خلاصه
در این مقاله به ده مورد از رایج ترین اشتباهات که در فرآیند تست اپلیکیشن رخ می دهند پرداخته می شود، چنانچه به تازگی فعالیت خود به عنوان توسعه دهنده و تستر اپلیکیشنهای موبایل را آغاز کرده اید، با ما همراه باشید تا به رایج ترین اشتباهات پرداخته و یک جمع بندی از رویکردهای کنونی تست داشته باشیم.
 
شرح
 1. عدم توجه به قوانین رابط و تجربه کاربری پلتفرم
 
شما به عنوان تستر وظیفه دارید تا با قوانین پلتفرم های گوناگون یعنی اندروید، آی او اس و ویندوز فون آشنایی کامل داشته باشید، این دستورالعمل ها شامل تعامل و طراحی و الگوهای رایج توسعه میباشد. هر اپلیکیشن باید با قوانین پلتفرم های مختلف هم خوانی داشته باشد.
 
2. تلاش برای تست همه چیز                                              
 
این خطا نه تنها به اپلیکیشن های موبایل، بلکه به انواع گوناگون نرم افزارها نیز مرتبط است، تست همه چیز در آن واحد غیر ممکن و حتی ناکارآمد است. چنانچه اپلیکیشن برای شما جدید است اول از همه به کشف امکانات ارائه شده بپردازید و آنقدر با اپلیکیشن کار کنید تا با آن آشنایی کامل پیدا نمایید. سعی کنید تغییرات در اپلیکیشن را کم کنید و بر روی یک چیز متمرکز شوید، برای نمونه رویکرد تست محتوا محور، و با این کار به برنامه ریزی فعالیت های تست خود بپردازید.
 
3. موبایل با وب متفاوت است.
 
درک این موضوع و عملی ساختن آن برای آن دسته از تسترهای نرم افزار که قبلا در زمینه وب اپلیکیشن ها فعالیت داشته اند دشوار میباشد، اما باید توجه داشت که موارد استفاده موبایل با رویکردهای وب کاملا متفاوت است. کاربران موبایل بر خلاف کاربران کامپیوتر که پشت میز و در یک مکان ثابت نشسته اند، در حال حرکت و جابجایی می باشند. اپلیکیشن های موبایل در محیط ها و شرایط متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند، برای نمونه می توان آنها را در حین فعالیت های ورزشی، در طول سفر و یا سر کار مورد استفاده قرار داد. علاوه بر این اپلیکیشن های موبایل برای صفحات نمایش کوچک تر بهینه سازی شده اند و به حسگرهای سخت افزاری خاصی نیز دسترسی دارند، با این اوصاف تست اپلیکیشن در حال حرکت برای یک تستر اپلیکیشن موبایل اهمیت بسیاری دارد و باید موارد استفاده و محیط های گوناگون را نیز در طول تست نرم افزار مد نظر قرار دهد.

4. مد نظر قرار دادن رابط کاربری و عدم توجه به سایر بخش ها
 
متاسفانه این اشتباه از سوی بسیاری از تسترهای نرم افزار نیز روی می دهد، به طوری که آنها تنها به رابط کاربری و اینکه ظاهر اپلیکیشن خوب باشد توجه می کنند، در حالی که اپلیکیشن های موبایل تنها به یک ظاهر و رابط کاربری جذاب و خیره کننده محدود نمی شوند. اپلیکیشن های موبایل API های متعددی را مورد استفاده قرار می دهند و چک کردن هریک از این APIها حیاتی است. آیا API جواب درستی برای درخواست ها برمی گرداند؟ API به چه نحوی فراخوانی های نادرست را مدیریت می کند؟ در کنار چک کردن API، اپلیکیشن های موبایل به برخی از سرویس های بک اند نیز متکی هستند و از این رو باید کلیه عملیات بک اند را نیز به دقت چک کرد. شبکه نیز تاثیر چشم گیری بر روی اپلیکیشن های موبایل دارد و از این رو می بایست پلیکیشن ها را در شبکه های مختلف تست نمود. یکپارچکی با قابلیتهای سخت افزاری مانند حسگرهای گوناگون نیز باید مورد بررسی قرار گیرد، با این اوصاف موارد تست فراتر از رابط کاربری اپلیکیشن می باشد.
 
5. تست در محیط واقعی و خارج از محیط کار صورت نمی گیرد.
 
کاربران اپلیکیشن ها را در حال حرکت و در شبکه های موبایل مختلف مورد استفاده قرار می دهند، از این رو تسترهای موبایل باید از دفتر کاری خود بیرون بیایند و اپلیکیشن را در محیط های واقعی تست کنند تا از این طریق باگ هایی را که در شرایط مختلف شبکه رخ می دهند پیدا کنند.
 
6. سعی در خودکارسازی تست تا جای ممکن
 
نوشتن تست های خودکار برای نرم افزار کار چندان آسانی نمی باشد و نوشتن تست های خودکار برای اپلیکیشن های موبایل به مراتب دشوارتر است، چرا که اپلیکیشن ها به API ، شبکه ها، حسگرها و سیستم های بک اند نیز وابسته اند و همین امر نیز کار را سخت می کند. تست خودکار %100 غیرممکن است و نوشتن های چک های خودکار نیز کارآمد نمی باشد، چرا که این تست ها گران تمام می شوند و به زمانی برای توسعه و نگهداری نیازمندند. چک های خودکار را باید به عنوان تولید کد مد نظر قرار داد و این امر مستلزم فعالیت افراد ماهر و تحصیل کرده بر روی این بخش می باشد.
 
7. تست اپلیکیشن تنها بر روی یک گوشی
 
همگی می دانیم که مارکت موبایل در زمینه سخت افزار و نرم افزار فاقد یکپارچگی است و این موضوع تنها محدود به اندروید نمی باشد و مشکل مشابهی در سایر پلتفرم های موبایل حاکم است. با این اوصاف تست اپلیکیشن بر روی گوشی های مختلف اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو نه تنها باید اپلیکیشن اندروید یا آی او اس را بر روی گوشی مشتریان خود تست کنید، بلکه باید بر روی گوشی های مورد استفاده توسط مخاطبین هدف خود نیز متمرکز شوید.
 
8. گوش ندادن به مشتریان خود
 
لازم است به طور مستمر بخش نظرات اپ استور را چک کنید و از دیدگاه های مشتریان راجع به اپلیکیشن خود مطلع شوید، گاهی اوقات بازخورد ارزشمندی در بین این نظرات پیدا می شود که به شما در راستای یافتن و رفع یک مشکل یاری می رساند، علاوه بر این باید شبکه های اجتماعی را نیز چک کنید، چرا که ممکن است گزارش خطا در آنها هم وجود داشته باشد. چنانچه کمپانی شما یک بخش مجزا برای پشتیبانی از مشتریان دارد، به آن بخش مراجعه کرده و با همکاران خود درباره مشکلات احتمالی صحبت کنید. اگر فرصتی برای صحبت و پاسخ به مشتریان در اختیار شما قرار دارد از آن استفاده کرده و با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید، بدین ترتیب مشتریان شما احساس خوبی پیدا خواهند کرد و ممکن است دیدگاه آنها درباره محصول شما عوض شده و پس از حل شدن مشکل بازخورد بهتری ارائه دهند. چنانچه گروهی از مشتریان شما بازخوردهای بسیار خوبی را ارائه داده اند، آنها را دعوت کنید تا به گروه بتا تسترهای اپلیکیشن شما بپیوندند و از تعامل آنها در محصول استفاده کرده و آنان را به یک منبع ارزشمند تبدیل کنید.
 
9. عدم تست عملیات آپدیت و نصب اپلیکیشن
 
تست عملیات نصب و آپدیت اپلیکیشن برای هر تستر موبایل حیاتی می باشد، نصب اپلیکیشن اولین چیزی است که مشتری از محصول و کمپانی شما مشاهده می کند. چنانچه اولین تجربه چندان خوب و خوشایند نباشد، به احتمال زیاد کاربران اپلیکیشن را پاک خواهند کرد، از این رو عملیات نصب و آپدیت اپلیکیشن را به طور دقیق تست کنید.
 
10. انجام ندادن تست امنیت
 
اکثر ما می دانیم که امنیت یک موضوع بسیار مهم برای هر محصول نرم افزاری می باشد، از طرفی بر این واقعیت نیز واقفیم که تست امنیت کار چندان ساده و آسانی نیست، از این رو صحبت با متخصصین در این زمینه و مشورت درباره موضوعات مرتبط با امنیت اهمیت بسیار زیادی دارد. نقطه شروع نخست، صفحات OWASP می باشند که ارائه دهنده فهرست های خوب و بررسی های اجمالی از مشکلات امنیتی بالقوه در نرم افزار هستند. از این رو این فهرست ها را برای بررسی اپلیکیشن و معماری که بر آن متکی است مورد استفاده قرار دهید، سپس به مشورت با افراد متخصص پرداخته و مشکلات امنیتی اپلیکیشن را مورد بررسی قرار دهید. متاسفانه در اکثر مواقع تست امنیت خیلی دیرتر از آنچه باید صورت می پذیرد، یعنی زمانی که مشکلات بسیار بدی رخ می دهند.
 

 
 
لینک منبع
  • 458 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co