همه چیز درباره عکاسی پرتره

خلاصه
پرتره «portrait» درلغت به معنی تصویر ، نقاشی،مجسمه،پیکره،و… است و در شکل اختصاصی آن به مجسمه صورت،تصویر صورت،عکس صورت ومجسمه نیم تنه،اطلاق می شود. همچنین پرتره به معنای شباهت و همانندی ،تشریح مطلب، توضیح و تعریف و ارائه شرح روشنی از یک موضوع است. اسم فاعل برگرفته از این ریشه «portraitist» عکاس،نقاشی صورت،مجسمه ساز صورت و نیم تنه را معنی می دهد و فعل «portray» به مفهوم به تصویر کشیدن بوسیله مجسمه یا تصویر،شکلی را مجسم ساختن و حتی بوسیله نمایش، نقش کسی را عیناً بازی کردن است.
 
شرح
عکاسی پرتره، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از چهره انسان عکسبرداری می‌شود. عکاسی پرتره به عکس تمام قد، نیم تنه و یا چهره نگاری نیز اطلاق میشود. عکاسی پرتره بر خلاف عکاسی پرسنلی که تأثیر بر روی ظاهر فرد دارد پا را فراتر نهاده و قصد دارد تا تمام و یا بخشی از شخصیت آن عزیز را در عکس نمود پیدا کند.

روش‌های نورپردازی

- نورطبیعی
- نورپردازی رامبراند
- نورپردازی پروانه‌ای
 
این نوع عکاسی خود شامل انواع مختلفی است :

- پرتره تمام قد
- پرتره پرسنلی
- پرتره هنری
- پرتره سیاسی
- پرتره تبلیغاتی
- پرتره خانوادگی

معمولاً فاصله‌های کانونی لنزهای مورد استفاده برای عکاسی پرتره بخاطر بار روانی لنزهای واید و نرمال بسیاری از افراد در هنگام قرار گرفتن در مقابل دوربین های عکاسی یا فیلمبرداری دچار انقباض در عضلات صورت خود میشوند به گونه ای که نوعی اضطراب در چهره آنها نمایان می شود، بنابراین با استفاده از لنزهای تله و فاصله گرفتن از سوژه این مشکل تا حد قابل توجهی کاهش می یابد، از دو برابر نرمال به بالا و بخاطر کاهش شدید عمق میدان وضوح در لنزهای تله بلند، کمتر از چهار برابر لنز نرمال است. بهتر است عکس‌های پرتره را با عمق میدان کم یعنی با دیافراگم باز تهیه کرد تا پس زمینه محو شود و سوژه با تأکید بیشتری دیده شود.
 
لینک منبع
  • 309 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co