نقش هنر در آموزش سایر مفاهیم یادگیری

خلاصه
امروزه دانشمندان و دست اندرکاران تعلیم و تربیت اهمیت این مسئله را به وضوح دریافته و درصدد هستند با بهره گیری از ویژگی های درس هنر، آموزش ها را تعمیق و تسهیل بخشیده و آن را شادی آفرین و لذت بخش نمایند. توجه به پرورش هوش های چندگانه، برنامه ریزی برای پرورش خلاقیت ها، فعالیت های گروهی، مشارکتی و آزادانه دانش آموزان مصادیقی بر این ادعا می باشند.
 
شرح
فعالیت های هنری ضمن ایجاد فرصت ها برای تقویت حس کنجکاوی، تقویت حواس، سیالی ذهن، پرورش دقت و ایجاد اعتماد به نفس و خودباوری و ... در کودکان که منجر به دستیابی آنان به مهارت های هنری می شود، در آموزش سایر مفاهیم آموزشی و پرورشی و دروس دیگر نیز حائز اهمیت است. بهره گیری از شیوه ها و فعالیت های هنری برای ارائه آموزش ها موجب تعمیق یادگیری، کیفیت بخشی به فعالیت های گروهی و مشارکت جویی و لذت بخش نمودن فرایند یاددهی- یادگیری گردیده و آموزش دروس دیگر را از سهل ترین روش میسر می سازد.

بهره گیری از ویژگی های درس هنر در آموزش سایر دروس نتایج زیر را به همراه دارد:

- یافتن نگاه دقیق، جستجوگر، شناخت زوایا و ابعاد یک شی یا پدیده
- ایجاد خلاقیت، نوآوری و حرکت ذهنی در دانش آموزان
- ایجاد توانایی و مهارت در دانش آموزان برای دیدن، شنیدن، خواندن، نوشتن و ...
- ایجاد انبساط خاطر و نشاط در دانش آموزان
- اگر بچه های ما گوشهایشان بیناتر از چشمهایشان شود و چشمهایشان شنواتر از گوشهایشان گردد، هنر شنیدن و دیدن را که از ارکان آموزش و پرورش می باشند به خوبی فرا گرفته اند، آنگاه می توان به تربیت کودکان امیدوار بود. با این توصیف، زمینه سازی برای یاددهی و یادگیری مطلوب در دوره دبستان می تواند از رسالت های مهم درس هنر باشد.
 
نویسنده
آیت الله محمدپور
لینک منبع
  • 258 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co