آیا گوش دادن روزانه به موسیقی آرامش بخش و موجب سلامت جسم و روان می شود؟

شرح
پژوهشگران علوم پزشکی می گویند گوش دادن به موسیقی ، سلامت افراد را ارتقا می‌بخشد. موسیقی امواج مغزی را تحریک می‌کند. ضرباهنگ تند باعث ایجاد هشیاری و به حالت آماده‌باش درآمدن ذهن می‌شود. موزیک آرام هم ذهن را آرام و آن را ریلکس می‌کند. همچنین بر عملکرد خودکار سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد، تنفس را آرام می‌کند، ضربان قلب را پایین می‌آورد و بدن را در حالت آرامش کامل نگه می‌دارد .روانشناسان تأکید کردند گوش دادن روزانه به موسیقی آرامش بخش ، روشی ساده و در عین حال موثر برای بهبود سطح سلامتی جسمی و روانی است.

شنیدن موسیقی های آرام و خوشایند موجب افزایش احساسات مثبت و کاهش میزان استرس شنوندگان می شود.
ماری هلسینگ از متخصصان روانشناسی دانشگاه گوتنبرگ با مطالعه روی ۲۰۷ شرکت کننده دریافت در گروهی که روزانه ۳۰ دقیقه به موسیقی مورد علاقه خود گوش می دهند پس از دو هفته بیشتر احساس مثبت را تجربه می کنند در حالی که در گروه دیگری که به موسیقی گوش ندادند این تغییرات مثبت احساسی مشاهده نشد.
به گزارش روزنامه واشنگتن تایمز، بعلاوه این آزمایشات تأیید کرد افرادی که موسیقی گوش می دهند سطح هورمون استرس موسوم به کورتیزول در خونشان به مراتب کمتر است.
 
دکتر هلسینگ تصریح کرد هرچه شرکت کنندگان تمایل بیشتری به شنیدن موسیقی های ملایم داشته باشند به همان نسبت استرس کمتری را تجربه می کنند.وی تأکید کرد: البته این تأثیرگذاری در افراد مختلف متفاوت است اما به طور کلی اگر می خواهید احساسات مثبت پیدا کنید موسیقی مورد علاقه خود را گوش دهید.زمانی که ذهن و جسم احساس آرامش کنند، استرس و افسردگی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کنند .به دلیل اثرات مثبتی که موسیقی دربردارد، امروزه از آن به‌عنوان درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شود.
 
 
لینک منبع
  • 243 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co