آشنایی کامل با صنایع دستی و هنر های آن

شرح
صنایع دستی را تعریف کنید
برای شناخت ماهیت و مفهوم صنایع دستی توجه به سه عامل اساسی تشکیل دهنده آن، یعنی هدف، شکل ظاهری و فناوری یا تکنولوژی ضروری اس که هماهنگی بین این سه عامل نیز در کیفیت مادی و معنوی و میزان ارزشمندی افزوده ی صنایع دستی اثرگذار است.
در برخی از آثار صنایع دستی گاهی یکی از این عوامل قوی تر دیده می شود. چنانچه هنرمند این سه عامل را به طور متعادل در نظر بگیرد، اثر نهایی به کمال و کیفیت مطلوب خود نزدیک می شود.
هدف در صنایع دستی
هدف در صنایع دستی بر مبنای نیازهای مادی و معنوی تعریف شده، و این نیازهای خود می تواند بیان کننده نوع محصول تولید شده باشد. در نیازهای معنوی تکیه بر باورها، آداب و رسوم و ارتباطات قومی و فرهنگی است که می تواند همگام با نیازهای مادی ناشی از شرایط زیستی و معیشتی، در یک اثر متجلی شود. شرایط زیستی تابع آب و هوا یا اقلیم است. شرایط زیستی و معیشتی در مرحله اول نوع تغذیه، پوشاک و مسکن ، فعالیت های اقتصادی، متناسب با آداب و رسوم ملی و قومی را انسان ها را مشخص می کند و در مراحل بعدی، کار و پیشه پدید می آورد.
شکل ظاهری
بعد دیگر صنایع دستی، شکل صوری یا ظاهری اثر است که گذشته از زیبایی آن، خود باعث شناسایی و وجه تمایز آن از صنایع دستی سایر مناطق و سرزمین هاست. شکل ظاهری هر اثر که همان وجه تزیین  آن است از سه جنبه ی زمینه، متن و آرایه، قابل بررسی است. زمینه ی هر اثری به دو صورت سطح صاف و یا حجم است که ابعاد و اندازه های رایج و مرسوم را نمایان می سازد. متن هر اثر دستی نیز شامل طرح، نقش مایه و رنگ های اصیل اقوام مختلف است که مبتنی بر هویت فرهنگی، طبیعت پیرامون و تجربه های بازمانده از گذشتگان است. هنرمند ایرانی معمولاً طرح ها را بر پایه هندسه پنهان، هندسه آشکار و یا تلفیقی و نقش ها را به صورت های شکسته، گردان و تلفیقی متجلی ساخته است. شکل های غیر هندسی گاه با الهام از طبیعت به صورت خیالی – طبیعی، و گاه به صورت تصادفی و گاه به صورت ترکیبی از این دو، یعنی تلفیقی، ایجاد می شوند. بالاخره باید از آرایه گفت که عبارت است از هر شی افزودنی به محصول یا اثر با هدف آفرینش زیبایی که به دو گونه ی درون متنی و فرامتنی تقسیم می شود. نمونه ای از آرایه های فرامتنی آویزهای تزئینی (زیورآلات، منگوله های سیاه چادرها، خرمهره و …) هستند. بنابراین هنرمند ایرانی توانسته است با استفاده از قابلیت های هر کدام به صورت ترکیبی، اثری بدیع و نوین به وجود آورد.
فناوری
سومین عامل تشکیل دهنده ی صنایع دستی، فناوری است. فناوری یا روش تولید که بنیان اصلی شکل گیری یک اثر در صنایع دستی است با بهره گیری از دانش و تجربه پیشینیان و گاه به مدد تجربیات و اطلاعات جدید، تولیدات متنوعی را پدید می آورد.
نوع مواد و مصالح در انتخاب فناوری برای تولید تأثیر فراوانی دارد. هنرمند ابتدا از آنچه که در طبیعت پیرامون وجود دارد، همچون مواد گیاهی (چوب، پنبه و …) و مواد معدنی (سیلیس، آهن،مس و …) استفاده می کند. گاهی نیز به دلیل کمیاب بودن یا نگرانی آن ها از مواد مصنوعی جایگزین بهره می جوید. عوامل تولید که زیرمجموعه فناوری به شمار می روند رابطه مستقیمی با انواع سرمایه های مادی و معنوی دارند. اهمیت سرمایه معنوی در ایجاد شرایط مناسب فضای کار، روحیه مثبت و انگیزه تولید است. سرمایه مادی در تأمین مواد اولیه، مراحل تولید و میزان آن آشکار می شود.
انواع صنایع دستی
گونه های مختلف صنایع دستی ، ابزارها ، دستگاه ها و تجهیزات خاصی را می طلبد که این نیز نقش تعیین کننده ای در میزان تولید (تک سازی یا انبوه سازی) و محل تولید (خانگی یا کارگاهی) دارد. فرایند تولید برخی از صنایع دستی تنها بر مهارت نیروی انسانی تکیه دارد در حالی که تولید برخی دیگر نیازمند به کارگیری ماشین آلات خاص است.
اکنون با درک عوامل محتلف شکل دهنده ی یک اثر می توان به لزوم توجه به اثربخشی هر عامل در چگونگی تولید و نیز ایجاد ارزش افزوده در شکل مطلوب یک محصول پی برد. بر عکس نیز می توان دریافت که بی توجهی به جایگاه و نقش هر یک از این عوامل موجب تغییر کلی و یا پایین آمدن کیفیت اثر می شود.
انواع صنایع دستی
    طراحی و نقاشی سنتی
که باز خود به چنیدن بخش تقسیم می شود : طراحی – تذهیب – تشعیر – نگارگری – نقاشی قهوه خانه ای (خیالی سازی)
    حجاری (شکل دادن به سنگ)
این روش نیز زیرمجموعه هایی با نام های تراش سنگ (سنگ تراشی) – برش سنگ – (سنگبری) – خراش سنگ (حکاکی) – تلفیق دارد.
    سفالگری
    بافندگی و نساجی
    هنر فلزکاری
    شیشه گری
    درودگری (تزیین و فرم چوب)
    چاپ و رنگرزی سنتی
    رودوزی سنتی
لینک منبع
  • 311 بار نمایش
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟ یادآوری رمز عبور
© 1398, All rights reserved Entitex Co